Wertykalne lasy w miastach. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem

Wertykalne lasy. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem Odtwórz: Wertykalne lasy. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem
Foto: stefanoboeriarchitetti.net | Video: TVN24 BiS Foto: Te innowacyjne budynki zaprojektował włoski architekt Stefano Boeri | Video: Wertykalne lasy. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem

W Chinach rozpoczęła się budowa ekologicznych wieżowców. Zaprojektował je włoski architekt Stefano Boeri. Na budynkach zostanie zasadzonych ponad 3,5 tys. drzew i krzewów. To wystarczy, by pochłaniać 25 ton dwutlenku węgla rocznie i produkować w tym czasie prawie 22 tony tlenu (60 kg dziennie). Podobny budynek, autorstwa tego samego projektanta, powstał już w centrum Mediolanu.

Na innowacyjnych budynkach ma rosnąć po jednym drzewie na każdym balkonie. I nie będą to bynajmniej małe sadzonki, ale dorosłe, duże drzewa. Chińskie wieżowce mają pomieścić ponad tysiąc drzew i 2,5 tys. krzewów, które mają pomóc mieszkańcom w walce ze smogiem.

Więcej "wertykalnych lasów"

Oczywiście budynki, które muszą utrzymać tak ogromne ilości zieleni będą wyposażone w specjalny system nawadniania.

Wieżowce zostaną wzniesione w mieście Nanjing. Planowana data zakończenia tego projektu to 2018 rok.

W niższej wieży znajdzie się hotel, a w wyższej muzeum, biura i uczelnia architektoniczna.

Architekt, który zaprojektował te "wertykalne lasy" ma w planach wzniesienie podobnych budynków w innych chińskich miastach, takich jak Chongqing, Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou i Szanghaj.

Polska walka ze smogiem

W "Poranku" TVN24 BiS architekt Bogusław Barnaś (BXB Studio) i dyrektor generalny Global Compact Poland Kamil Wyszkowski rozmawiali o tym innowacyjnym pomyśle na walkę ze smogiem, a także o możliwości wprowadzenia go w Polsce, bo przecież my również zmagamy się z problemem niezdrowego powietrza.

- Tego rodzaju rozwiązania są dobrym kierunkiem myślenia- stwierdził Wyszkowski.

Wskazywał również, że w Polsce kluczowe jest by inwestować w miejską zieleń.

- Zieleń nie tylko - co ważne - zatrzymuje wodę - ale też produkuje czyste powietrze, w sensie, dba o to, żeby się filtrowało,wychwytuje te substancje, które nazywamy szkodliwymi - tłumaczył Wyszkowski.

Zwrócił też uwagę, że nie każde drzewo jest równie pomocne w walce ze smogiem, zależy to od ich wieku oraz gatunku.

- Musimy mieć rzeczywiście drzewa, które mają powyżej 15-20 lat, dopiero wtedy takie drzewa są w stanie efektywnie oddziaływać na oczyszczanie powietrza - tłumaczył Wyszkowski.

Z kolei Barnaś opowiadał, w jaki sposób możliwe jest tworzenie tak innowacyjnych konstrukcji, jak budynki, których elewacje pokrywają drzewa i krzewy.

- Jest tutaj zaprojektowana specjalna przestrzeń na grunt. To nie są drzewa, które gdzieś tam na tarasach są posadzone, postawione w donicach. To już jest struktura budynku, jego konstrukcja, która zakłada wygenerowanie przestrzeni właśnie na glebę. I właśnie w ten sposób te budynki mogą rosnąć - tłumaczył architekt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
remek_von_kott
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
persyflaż
Bardzo dobre rozwiązanie, ale na smog to nie pomorze, bo zieleń pochłania co2 anie pył który jest głównym problemem jeśli chodzi o smog. Ale budynki świetne! Mógłbym w takim w Mediolanie zamieszkać.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Przemeki84w
Wszystko fajnie ale:
- smog u nas występuje najczęściej zimą gdy ludzie palą "byle czym" a w tym czasie rośliny nie mają liści
Pomysł ogólnie fajny i na pewno przyniesie dużo korzyści.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.