Sellin: atakowanie Polski jest dziś atakowaniem jedności Zachodu

Sellin: UE została w dużej mierze zawłaszczona przez elity lewicowo-liberalne Odtwórz: Sellin: UE została w dużej mierze zawłaszczona przez elity lewicowo-liberalne
Foto: tvn24bis Foto: Gościem "Rozmowy Poranka" był Jarosław Sellin | Video: Sellin: UE została w dużej mierze zawłaszczona przez elity lewicowo-liberalne

Atakowanie Polski jest dziś atakowaniem jedności Zachodu - ocenił w „Rozmowie Poranka” w TVN24 BiS wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując piątkową polemikę między szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Sellin podkreślił, że w sytuacji, gdy doszło do "zaczepki pod adresem Polski ze strony urzędnika Komisji Europejskiej, to minister spraw zagranicznych Polski powinien był stanowczo zareagować i tak też zrobił".

"Rozmowa Poranka" w TVN24 BiS od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 7.15.

Sellin zaznaczył też, że w takiej sytuacji "wszyscy polscy politycy powinni stać murem za polskim ministrem spraw zagranicznych, a nie za urzędnikiem Komisji Europejskiej, który ośmiela się na forach międzynarodowych pouczać polskiego ministra".

Monachijska dyskusja

W piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas pierwszego panelu poświęconego przyszłości UE Timmermans w jednej z wypowiedzi zaznaczył, że "praworządność zakłada, że państwa członkowskie nie mieszają się do wymiaru sprawiedliwości".

- Nie ma zasady, która nakazywałaby, by w każdym kraju był Trybunał Konstytucyjny, ale jeżeli w kraju istnieje TK, to powinno się przynajmniej przestrzegać konstytucji - mówił wiceszef KE.

Waszczykowski zripostował te słowa, mówiąc: "Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji". Odnosząc się do Komisji Weneckiej, o której wspomniał Timmermans, szef MSZ powiedział, że to gremium "udzieliło (Polsce) rady": "W Polsce ma miejsce polityczny spór, rozwiążcie go za pomocą środków politycznych, a nie poprzez mieszanie się instytucji zagranicznych".

"Stanowczo, twardo, kulturalnie"

Komentując tę wymianę zdań Sellin podkreślił, że polska polityka powinna polegać na tym, że kiedy na forach międzynarodowych "eksplikuje się własne interesy narodowe, trzeba to robić stanowczo, twardo, ale też kulturalnie".Według Sellina, Timmermans "nie rozumie, bo mu wyraźnie politycznej wyobraźni brakuje, że atakowanie Polski dzisiaj jest atakowaniem jedności Zachodu", a "Polska jest w forpoczcie - jako społeczeństwo - tych, którzy uważają, że UE jest wartością i powinna wytrwać w jedności".

- Powinniśmy bronić jedności UE i zahamować ten proces rozpadu UE. W tej sytuacji, kiedy ten komisarz atakuje akurat Polskę to właściwie występuje przeciwko organizacji, którą reprezentuje, przeciwko UE - powiedział Sellin.

NATO wyjaśni Smoleńsk

Wiceminister kultury poparł też stanowisko ministra obrony Antoniego Macierewicza, który uważa, że "jest już najwyższy czas", żeby "NATO włączyło się do wyjaśnienia" katastrofy smoleńskiej.

- Antoni Macierewicz mówi o tym od lat, że to powinien być problem nie tylko Polski, ale też Paktu Północnoatlantyckiego ponieważ siedem lat temu, w tej największej polskiej tragedii po II wojnie światowej, leciał do Rosji - właśnie do tego państwa, które ma w doktrynie napisane, że głównym wrogiem tego państwa jest Pakt Północnoatlantycki - leciał samolot wojskowy jednego z państw Paktu Północnoatlantyckiego, na którego pokładzie znajdowała się głowa tego państwa, prezydent tego państwa i (...) generałowie wszystkich rodzajów sił zbrojnych NATO-wskiej armii - powiedział Sellin.

- W związku z tym uważamy, że to jest problem NATO - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Weobelek25
Dziwi mnie ta PIS-owska narracja. Nie mamy FANTÓW w UE, ale wskakujemy czołowym politykom w PE do pyska !!! Polacy zapłacą za tą arogancje !!!
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jano_22
A od kiedy to PIS utożsamia się z zachodem..?? Tylko wtedy gdy mu wygodnie: dopłaty, obrona przed Rosją itp. a cała reszta to już tak jak sam chce, autorytaryzm i zamordyzm.. Sellin obudź się, są w tym kraju oprócz moherów też myślący samodzielnie ludzie...
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.