"Merkel traci cierpliwość do Polski"

Andrzej Rozenek o zamrożeniu funduszy unijnych dla Polski Odtwórz: Andrzej Rozenek o zamrożeniu funduszy unijnych dla Polski
Andrzej Rozenek o zamrożeniu funduszy unijnych dla Polski "Źródło: TVN24 BiS"

- Do tej pory mieliśmy w Niemczech bardzo solidnego sojusznika, ale widać wyraźnie, że Angela Merkel traci cierpliwość do Polski - tak doniesienia o pomyśle zamrożenia unijnych funduszy dla naszego kraju komentuje Andrzej Rozenek, członek partii Biało-Czerwoni. - Jest bardzo prawdopodobne, że w związku z naruszeniem licznych praw przez polski rząd Unia Europejska będzie wdrażała jakieś sankcje - dodaje gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS.

Jak donosi Politico, niemiecki rząd szuka sposobów, by umożliwić Komisji Europejskiej decydowanie o zamrożeniu unijnych funduszy dla krajów, które nie przestrzegają zasady praworządności.

Portal zauważa, że ewentualne konsekwencje dotknęłyby Polskę, która prowadzi spór z Brukselą.

Jakie prognozy

Zdaniem Andrzeja Rozenka, członka partii Biało-Czerwoni, kary dla Polski są prawdopodobne.

- Do tej pory mieliśmy w Niemczech bardzo solidnego sojusznika, ale widać wyraźnie, że Angela Merkel traci cierpliwość do Polski i jest bardzo prawdopodobne, że w związku z naruszeniem licznych praw przez polski rząd Unia Europejska będzie wdrażała jakieś sankcje. Być może dojdzie nawet do ograniczenia funduszy spójności, które będą przeznaczone dla Polski i Węgier - wskazuje gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS.

Rozenek zauważa, że "na naszych oczach dochodzi do poważnej przebudowy Unii Europejskiej, która z sympatycznego klubu wielu państw o różnym rozwoju zmienia się w dosyć poważny klub państw, które chcą razem bardzo szybko i dynamicznie się rozwijać".

- Rząd PiS-u jest przeciwny podjęciu tego typu zmagań. Uważa, że jest tak potężną gospodarką, że sama sobie poradzi i w związku z tym prawdopodobnie zostanie na boku w Unii drugiej prędkości. To szalenie niebezpieczne dla naszej gospodarki, która jest ściśle związana z niemiecką gospodarką - podkreśla Rozenek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.