• rozwiń

ZUS przestrzega firmy. To może je słono kosztować

Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce Odtwórz: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce
Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce "Źródło: tvn24"

Firmy zamierzające skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie.

Jak informuje ZUS, w wielu przypadkach na podstawie tych umów, nie dochodzi do faktycznego przejęcia pracowników w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy, a jedynie do obsługi kadrowo-płacowej polegającej na wypłacie pracownikom wynagrodzenia przez firmy oferujące usługi tzw. "outsourcingu pracowniczego".

Kto płaci składki

Bez zmian dla zatrudnionych pracowników pozostaje miejsce świadczonej pracy, zakład pracy oraz podległość służbowa. Oznacza to, że płatnikiem składek pozostaje dotychczasowy pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi. Ponosi on zatem odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek, które będą dochodzone od niego przez ZUS wraz z odsetkami za zwłokę - podkreśla w komunikacie instytucja.

ZUS może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające lub kontrolę składek ubezpieczenia społecznego i wydać decyzję ustalającą płatnika składek. W przypadku ustalenia, że płatnikiem składek za zatrudnionych pracowników pozostaje dotychczasowy pracodawca, decyzja będzie dotyczyła firmy, która  "przejęła" pracowników i płatnika składek, czyli dotychczasowego pracodawcy.

Układ ratalny

"Firma, która na skutek przeprowadzonego postępowania zobowiązana została do opłacenia należności z tytułu składek, może złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty" - zapewnia ZUS.

Dla przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych są dostępni doradcy, którzy pomogą w przygotowaniu wniosku oraz w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia. Doradcy przeprowadzą przedsiębiorców przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane