• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Dobre wiadomości dla przyszłych emerytów. "Wskaźnik najwyższy w historii"

Zmiana w zasadach waloryzacji rent i emerytur. Zyskają osoby dostające najmniej Odtwórz: Zmiana w zasadach waloryzacji rent i emerytur. Zyskają osoby dostające najmniej
Zmiana w zasadach waloryzacji rent i emerytur. Zyskają osoby dostające najmniej "Źródło: tvn24"

Mamy najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji kapitału emerytalnego, waloryzacja roczna wynosi 8,6 - poinformowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.

- System emerytalny w Polsce oparty jest na zasadzie zdefiniowanej składki, ten od stycznia 1999 r., co oznacza, że emerytura jest wprost proporcjonalna do wysokości opłaconych składek zwaloryzowanych i podzielonych przez przeciętne dalsze trwanie życia - przypomniała w rozgłośni "Siódma9" prezes ZUS.

- Wysokość emerytury będzie wyższa wtedy, kiedy pracujemy dłużej, jeżeli składki są wyższe i im później przechodzimy na emeryturę - wyjaśniła.

- Dzisiaj już widzimy, że to rzeczywiście unaocznia się też w formie ekonomicznej. 1 czerwca tego roku mamy najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji naszego kapitału emerytalnego - powiedziała Uścińska.

- Pan, ja, i inni (...) mają swoje konto emerytalne. I tam mają część kapitału początkowego, czyli kawałek emerytury, do którego nabyli prawo do 1 stycznia 1999 r., a teraz my odnotowujemy składki i je waloryzujemy - wyjaśniła.

Wyższa emerytura

Przypomniała, że składki są waloryzowane co kwartał i rocznie (zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - red.). - I teraz waloryzacja roczna wynosiła 8,6 - to najświeższe dane. (...) Jeśli ktoś ma na koncie 450 tys. zł, to my dopisaliśmy od tego 1 czerwca prawie 39 tys., a jak ktoś miał 396 tys. to dopisaliśmy prawie 33 tys. - wyjaśniła. - W ten sposób gwarantujemy wyższą emeryturę - dodała.

Prezes ZUS mówiła także o tym, że system zdefiniowanej składki powiązany jest z tym jak przebiegała nasza aktywność zawodową i ile zgromadzono składek. Zaznaczyła, że jest mniej kosztowny niż stary system emerytalny, ale ma też swoje ogromne minusy.

- Przybyło nam osób z emeryturą poniżej minimalnej. Mamy w tej chwili w ogólnej liczbie ponad 7 mln emerytów i rencistów (...) przybyło 5 proc. (z emeryturą) poniżej 1029 zł - powiedziała Uścińska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dojna_zmiana
To bardzo dobra wiadomość... będzie co nacjonalizować przy kolejnej zmianie władzy. Każda kolejna władza (łącznie z PIS) podbiera prawdziwe pieniądze z kont emerytów zostawiając tylko puste cyferki w komputerach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane