• rozwiń

Będą zmiany w przyznawaniu rent i najniższych emerytur

Kołodko: obniżenie wieku emerytalnego jest podważnym błędem Odtwórz: Kołodko: obniżenie wieku emerytalnego jest podważnym błędem
Kołodko: obniżenie wieku emerytalnego jest podważnym błędem "Źródło: TVN24 BiS"

Rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości tysiąca złotych - zakłada projekt, który pozytywnie zarekomendowała w środę sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprawa dotyczy około 105 tysięcy osób.

Od 1 marca tego roku wysokość najniższej emerytury (która przysługuje pod warunkiem posiadania stażu pracy 22 lata w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn) została podniesiona do 1 tys. zł. Przepisy nie objęły jednak rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, a nie mają wypracowanego odpowiedniego stażu pracy.

Luka w prawie

- Kwestie te zostały zdiagnozowane w trakcie przeglądu emerytalnego, który był przeprowadzany w naszym resorcie w 2016 roku - podkreślił wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Zwrócił uwagę, że problem istniał od 2006 r., ale dał o sobie szczególnie znać po waloryzacji najniższych emerytur 1 marca 2017 r.

- Ten element wcześniej nie dał znać o sobie, ponieważ kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych nie rosły o kwotę, tylko rosły procentowo - wyjaśnił.

Projekt ustawy zakłada również, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę, nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.  - Jest to ewidentna luka w systemie, więc naprawiamy ją - skomentował wiceminister.

Zapowiedział, że według projektu wyrównanie emerytur nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r.

- Nastąpi to z wyrównaniem od 1 marca 2017 roku. Ta różnica zostanie zrekompensowana ubezpieczonym - powiedział.

Prawo do najniższej emerytury

MRPiPS podkreśliło, że celem projektu ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy)" - napisano w komunikacie.

Od 1 marca wysokość najniższej emerytury (pod warunkiem określonego posiadania stażu pracy), renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej została podniesiona z kwoty 882,56 zł do kwoty 1000 zł, wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z kwoty 676,75 zł do kwoty 750 zł, a renty socjalnej - z kwoty 741,35 zł do 840 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jaroslaw_iwaszuk203i
Do wszystkich. Zadawałem już to pytanie setki razy . Wszyscy politycy, specjaliści,dziennikarze wiedzą o tym. W Polsce są znani co do ostatniego ci , którym nie przysługują te prawa bo mają za krótki staż pracy. ZUS ma pełną listę. Kto tym ludziom powie , nic się wam nie należy ?
  • 6
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane