• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty we wtorek najsłabszy w regionie

Złoty we wtorek najsłabszy w regionie
Foto: sxc.hu Foto: Złoty najsłabszą walutą w regionie

Złoty podczas wtorkowej sesji był najsłabszą walutą w regionie; najbardziej tracił do franka szwajcarskiego i do euro.

O godz. 17.10 euro kosztowało 4,37 zł, dolar 3,96 zł, a frank szwajcarski 4 zł.

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski podkreślił, że polska waluta we wtorek osłabiła się o ponad 1 proc. do franka i 0,3 proc. do euro. - Złotemu przede wszystkim szkodziły słabe nastroje i podwyższona awersja do ryzyka na rynkach światowych. We wtorek bowiem spadały indeksy giełdowe oraz ceny ropy, co typowo nie sprzyja wartości polskiej waluty - wyjaśnił.

Dane GUS nie pomogły

Zajkowski ocenił, że dodatkowym wsparciem dla franka były słowa prezesa Banku Szwajcarii (SNB) o tym, że stopy procentowe nie mogą być w nieskończoność obniżane poniżej zera. - Z drugiej jednak strony po raz kolejny powtórzył on, że polityka ECB ma obecnie kluczowy wpływ na decyzję SNB, co oznaczać to może, że jeżeli po marcowym posiedzeniu ECB i możliwym dalszym poluzowaniu polityki pieniężnej, wspólna waluta silnie osłabiać będzie się wobec franka, SNB może podjąć dodatkowe kroki, by to ograniczyć. Tym samym przestrzeń do dalszego umocnienia franka wobec złotego również jest dość ograniczona - ocenił.

Zajkowski zaznaczył też, że złotemu nie pomogły we wtorek także dane GUS, które wskazały na wzrost stopy bezrobocia w styczniu do 10.3 proc. To pierwszy od lipca wynik dwucyfrowy.

Podobnie ocenił wtorkową sesję analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowisko Konrad Ryczko. Dodał jednak, że polska waluta pozostawała również pod presją wobec dolara, co spowodowało umocnienie się amerykańskiej waluty powyżej 3,96 zł. - W szerszym ujęciu inwestorzy kontynuują wyczekiwanie na kolejne sygnały z FED oraz marcowe posiedzenie EBC - zwrócił uwagę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Carollo
Pewnie rynki tak euforycznie zareagowały na daninę dla rydzyka.
Rząd obiecał górnikom, obiecał na dzieci, obiecał leki staruszkom !!! A jedyne co pewne to wzrost i nowe podatki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane