• rozwiń
  • WIG20 2341.03 +1.03%
  • WIG30 2695.61 +1.07%
  • WIG 60458.38 +1.01%
  • sWIG80 11667.31 +0.10%
  • mWIG40 4113.22 +0.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:43

Dostosuj

Złoty dalej stabilny, ale ryzyko przeceny rośnie

Złoty dalej stabilny, ale ryzyko przeceny rośnie

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania złotego pozostały stabilne i najprawdopodobniej do końca tygodnia nic się nie zmieni; w średnio terminowym horyzoncie spodziewamy się jednak osłabienia polskiej waluty - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

Około godziny 16.45 euro kosztowało 4,27 zł, dolar - 3,82 zł, frank szwajcarski - 3,89 zł, a funt - 4,73 zł.

Dlaczego?

Jak wskazał Rafał Sadoch, złoty osłabił się wobec dolara amerykańskiego, ale jego zdaniem wynikało to z umocnienia USD na międzynarodowych rynkach finansowych. Za osłabieniem złotego w średnim okresie przemawia - zauważył - m.in. postęp prac związany z obniżeniem wielu emerytalnego planowany od jesieni 2017 r.

- Ostanie komentarze przedstawicieli strony rządowej sugerują, że wprowadzone będzie bezpośrednie obniżenie wieku emerytalnego, co tylko w 2017 roku ma kosztować 2,5 mld złotych. Koszty tej zmiany w roku 2018 wzrosną już powyżej 10 mld złotych i będą sukcesywnie narastać w kolejnych latach, co czego agencje ratingowe będą musiały się odnieść, a ocena nie będzie z pewnością korzystna dla Polski. Dlatego też w perspektywie do końca roku spodziewamy się wzrostu notowań euro do złotego w kierunku 4,40 - ocenił Sadoch.

Bez większych zmian?

Także zdaniem Konrada Ryczki z domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska początek nowego tygodnia handlu nie przyniósł większych zmian na wycenie złotego, który stabilizował się wobec zagranicznych dewiz.

- Na większości bardziej ryzykownych aktywów obserwowaliśmy dość dobre nastroje wynikające z weekendowych wydarzeń oraz nocnej debaty Trump-Clinton, której przebieg wskazuje, iż Donald Trump ma obecnie mniejsze szanse na wygranie wyborów prezydenckich. Wybór Hillary Clinton traktowany jest jako lepszy dla rynków z uwagi na relatywną przewidywalność przyszłej polityki - zauważył Ryczko.

Jego zdaniem istotne jest również utrzymanie presji na krajowy dług, gdzie rentowność papierów 10-letnich „zakotwiczyła się” powyżej bariery 3,0 proc. W jego ocenie jest to spowodowane wydarzeniami na rynkach bazowych, gdyż inwestorzy biorą pod uwagę możliwe ograniczanie stymulacji ze strony instytucji centralnych oraz spodziewaną podażą w kolejnych miesiącach ze strony Ministerstwa Finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rafal_benitez
"Dlatego też w perspektywie do końca roku spodziewamy się wzrostu notowań euro do złotego w kierunku 4,40 - ocenił Sadoch" - nie, jeśli deutsche bank padnie, a wszystko na to wskazuje.Kryzys jak w 2008. Podobno Niemcy juz drukuja marki.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane