• rozwiń

Podwyżki dla emerytów. Od czwartku rosną świadczenia

Duda: ostatnio tak cieszyło przywrócenie wieku emerytalnego Odtwórz: Duda: ostatnio tak cieszyło przywrócenie wieku emerytalnego
Duda: ostatnio tak cieszyło przywrócenie wieku emerytalnego "Źródło: TVN24 BiS"

Od marca najniższe emerytury i renty wzrastają o 29,80 złotych brutto, a przeciętne świadczenia pójdą w górę o około 67 złotych. To efekt corocznej waloryzacji rent i emerytur. Tegoroczna waloryzacja jest najwyższa od pięciu lat.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że od 1 marca 2018 roku świadczenia wzrosną o 2,98 proc. To sporo więcej niż w poprzednich latach. W 2016 roku było to zaledwie 0,24 proc., w 2017 - 0,44 proc.

O wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emerytów, czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci, i 20 proc. realnego wzrost płac, czyli podwyżki, które dostają pracownicy, z roku poprzedzającego waloryzację.

Kwoty najniższych świadczeń od czwartku wynoszą:

  • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1029,80 zł;
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 772,35 zł;
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1235,76 zł;
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 926,82 zł.

Wyższa waloryzacja

Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, mówił w środę w Sejmie, że w tym roku minimalnym świadczeniem emerytalnym zostaną objęte także te osoby, które z urzędu przeszły na emeryturę, pobierając wcześniej rentę.

- Osoby, które w ten sposób uzyskały emeryturę, mimo tego, że nie miały wypracowanych uprawnień stażowych do takiego świadczenia na poziomie minimalnym będą otrzymywały świadczenia w tej wysokości – podkreślił wiceminister.

Zaznaczył, że świadczenia dla nich będą przyznane wraz z rocznym wyrównaniem - od 1 marca 2017 do 1 marca 2018. Grupa ta liczy ok. 105 tys. osób - podał. Koszt tego podwyższenia wynosi ok. 120 mln zł.

W tegorocznym budżecie zaplanowano 6 mld zł na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych.

Pytany o możliwe zmiany w systemie waloryzacji, powiedział, że Trybunał Konstytucyjny wykluczył możliwość stałej kwotowej waloryzacji w obecnym stanie prawnym - obowiązuje waloryzacja procentowa, zależna od wskaźnika inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Dodatek kwotowy może być stosowany incydentalnie - z tego rozwiązania korzystano dla najniższych emerytur w poprzednich latach, gdy wskaźnik waloryzacji był bardzo niski - przypomniał.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane