• rozwiń

System działa. Jak nie dać się naciągnąć na kredyt?

System działa. Jak nie dać się naciągnąć na kredyt?
Foto: (CC BY-NC-ND 2.0)/flickr.com/ NoHoDamon Foto: Pusty portfel

W ciągu ostatnich 3 miesięcy przy pomocy kradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 1 877 kredytów wartych 67,3 mln zł – wynika z raportu InfoDOK, opublikowanego w środę przez Związek Banków Polskich. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.

Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek, prezentując wyniki badania, podkreślił, że w pierwszym kwartale tego roku odnotowano najniższą, w historii tego badania, kwotę prób wyłudzeń kredytów. - System DZ zablokował 1 877 prób na łączną kwotę 67 mln zł, to o 5 mln zł mniej od dotychczasowego minimum z czwartego kwartału 2012 r. – wskazał.

- Niechlubnym rekordem w tym zakresie była jak dotąd kwota 178 mln zł odnotowana w czwartym kwartale 2010 r. – mówił.

Jak przypomniał prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, od dwóch lat obserwowano niepokojące zjawisko wzrostu liczby prób wyłudzeń kredytów. - W tym kwartale na szczęście odnotowano niemal 20-procentowy spadek – stwierdził. Podkreślił, że od 2008 r. zablokowano 56 tys. prób wyłudzeń kredytów, łącznie wartych 3,1 mld zł.

System działa

System do zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości prowadzony jest przez ZBP od

kilkunastu lat. Baza zawiera 1,45 mln danych o dokumentach zagubionych bądź skradzionych od 1997 r. Jak wskazano w raporcie, w pierwszym kwartale br. do Systemu DZ trafiło 27,4 tys. nowych informacji.

Zadaniem Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest ochrona osób, które utraciły dokumenty; ma on ograniczać możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która utraciła dokumenty.

ZBP podkreślił, że każdy utracony dokument, np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy powinniśmy natychmiast zastrzec w banku, nawet jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych.

Dzięki Systemowi DZ informacja o zastrzeżeniu dokumentu, którego dokonaliśmy w danym banku natychmiast trafia do wszystkich pozostałych banków, a także innych firm i instytucji, które uczestniczą w Systemie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane