• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Przegląd prasy: Komornicy zarobili kokosy. Ziobro chce to ukrócić

Przegląd prasy: Komornicy zarobili kokosy. Ziobro chce to ukrócić
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdziło, ile naprawdę zarabiają komornicy

Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdziło, ile naprawdę zarabiają funkcjonariusze zajmujący się ściąganiem długów. Z resortu finansów uzyskało anonimowe dane na temat dochodów ponad 1200 komorników sądowych. Okazało się, że średnia ich zarobków wynosi 50 tys. zł miesięcznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - Opowieści o biedzie komorników można włożyć między bajki - komentuje Rafał Reiwer z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Opowieści o biedzie komorników można włożyć między bajki. Średnie miesięczne dochody wynoszą 50 tys. zł - mówi w rozmowie z gazetą Rafał Reiwer z Ministerstwa Sprawiedliwości. - Aż 646 komorników osiągnęło dochody w przedziale od 10 do 50 tys., a 301 od 50 do 100 tys. zł miesięcznie. 95 z nich zarabiało powyżej 100 tys. zł - przytacza Reiwer.

Komorników, którzy wykazali straty, było jedynie 18.

Założenia ustawy

A to, zdaniem MS, daje pole do obniżki opłat stanowiących przychód kancelarii komorniczych. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarła do szczegółów zapowiadanej od dawna przez MS ustawy o kosztach egzekucyjnych.

Z projektu wynika, że opłaty, które dziś wynoszą od 8 do 15 proc., zostaną zastąpione jednolitą, 10- procentową stawką. W przypadku spłaty zobowiązania w ciągu 14 dni dłużnik zapłaci jednak ulgowo: 3 proc. zamiast obecnego 5 proc. Według szacunków MS spowoduje to spadek dochodów komorników nawet o jedną piątą - czytamy w gazecie.

Komornicy odpowiadają

Krajowa Rada Komornicza zarzuca ministerstwu manipulację danymi, bo uzasadnieniem zmian mają być dochody z 2015 roku - najlepszego dla komorników od lat.

- Przewidywane w projekcie rozwiązania świadczą o krótkowzroczności autorów i nieuwzględnieniu zmian, jakie zachodzą w funkcjonowaniu zawodu. W tym roku wpływ spraw do komorników spadł o połowę, a powstało ponad 100 nowych kancelarii. Zatrudnienie w kancelariach już jest mniejsze o 10 proc. - mówi gazecie Rafał Fronczek, prezes KRK.

Jak przekonuje, na rynku funkcjonuje już ponad 1500 kancelarii, z czego jedna trzecia osiąga dochody na poziomie ok. 10 tys. zł lub niższe. KRK wskazuje też, że część z nich - szczególnie na wschodzie kraju - osiąga wręcz straty - czytamy w gazecie.

 

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o zamieszaniu z bazą PESEL (30.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane