• rozwiń

PKO BP do nacjonalizacji? "Jeśli chce się sterować bankiem z pozycji ministra"

Mieczysław Groszek był gościem TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Mieczysław Groszek był gościem TVN24 Biznes i Świat
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Mieczysław Groszek | Video: Mieczysław Groszek był gościem TVN24 Biznes i Świat

Zapytałbym zarząd PKO BP, czy entuzjastycznie podejdzie do sytuacji, w której z zewnątrz dyktuje mu się decyzje operacyjne. Czy w takiej sytuacji zarząd zostanie zwolniony z obowiązku rentownego prowadzeni biznesu? - pytał na antenie TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Pawła Szałamachy. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP zaprosi klientelę konkurencyjnych banków, w przypadku gdyby próbowały podwyższyć swoje opłaty - powiedział ekspert gospodarczy PiS na naszej antenie.

- Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze - stwierdził Szałamacha typowany na ministra w nowym rządzie.

Specjalny status

Mieczysław Groszek przypomniał, że PKO BP w zakresie swojego podstawowego funkcjonowania jest spółką publiczną, notowaną na giełdzie. - Tam są akcjonariusze i trzeba szanować ich decyzje. I zarząd do tej pory to robi, prowadzi ten biznes w interesie akcjonariuszy i państwa. A jak zacznie przyjmować zadania specjalnie to trzeba dać mu specjalny status, można go znacjonalizować. Nie chciałbym tego - podkreślił gość TVN24 Biznes i Świat.

- Jeśli chce się z pozycji ministra sterować, jaki ma być jeden z parametrów biznesu, to ten bank powinien być nierynkowy i inaczej funkcjonować - dodał.

Przyznał, że gdyby pomysł Szałamachy wszedł w życie, to "w jakiejś małej, krańcowej skali może to zadziałać". - Nie zapominajmy pomiędzy bankami jest dzisiaj wielka migracja klientów. I to nie są klienci, którzy zamykają rachunek w jednym banku i otwierają w drugim. To są klienci, którzy mają po kilka rachunków. To jest wolność wyboru konsumenta. Klient może sobie wybierać dowolny produkt w dowolnym banku. Jeżeli PKO BP w jakimś fragmencie byłby tańszy to oni tam się przeniosą, ale to nie oznacza, że pozamykają rachunki w innych bankach. To jest bardzo fałszywe i iluzoryczne podejście - tłumaczył wiceprezes Związku Banków Polskich.

Atrapa gospodarki

Groszek zaznaczył, że realizacja wszystkich pomysłów PiS zniszczy system bankowy. To co zostało bardzo nieprecyzyjnie zapowiedziane powodują sytuację, w której z bardzo zdrowego segmentu gospodarki będziemy mieli jakąś atrapę, która potem w najgorszym przypadku będzie wymagała pomocy publicznej, po to żeby przeżyć - wyjaśnił.

Groszek odniósł się też to jednego z pomysłów PiS w sprawie pomocy frankowiczom, jakim jest zamiana kredytów frankowych na kredyt złotowy.

- Dobrze było to zobaczyć na piśmie, to jest jeszcze coś innego, co do tej pory słyszeliśmy. Ja nie chciałbym mówić o pewnej naiwności tego pomysłu, ale to jest takie po prostu rozważanie. Jest przecież prawo, jest jakaś umowa podpisana i jest rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sprzed miesiąca, który uznał, że denominowanie albo udzielanie kredytu w walucie obcej nie jest instrumentem finansowym i spełnia wszystkie cechy kredytu. Są wyroki, które mówią, że jest to umowa kredytowa. - powiedział.

To zmierza do tego, żeby tą umowę uznać za nieważną i na tej podstawie zawrzeć inną. Do tego trzeba zmienić prawo. Tutaj nie ma kompleksowego podejścia, jakie mogą być tego skutki - dodał.

Zaznaczył też, że wszystkie koszty pomysłu PiS-u w sprawie frankowiczów są po stronie banków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grzegorz_wegner
Koszty nie są po stronie banków ponieważ zapłacimy za to wszyscy - banki nie odprowadzą podatku jeśli poniosą stratę a poniosą, prawda? Liczyłem że Pan Szałamacha ma trochę oleju w głowie, nie ma.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane