• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Zalegasz z rachunkami? Uważaj, odsetki mogą cię zrujnować

"Biznes dla ludzi" cz.1 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz.1
Foto: (CC BY-NC-ND 2.0)/flickr.com/ NoHoDamon | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ile mogą wynieść odsetki? | Video: "Biznes dla ludzi" cz.1

Comiesięczne rachunki to obowiązek niemal każdego. Czasami może się zdarzyć, że któryś z nich opłacimy z opóźnieniem. Wówczas firma, której jesteśmy winni pieniądze, może naliczyć nam odsetki z tytułu opóźnienia. Jakiej mogą być one wysokości i jak je liczymy? O tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Maksymalna wysokość odsetek ustawowych wynosi 8 proc. rocznie. O ile umowa nie stanowi inaczej, tyle zapłacimy, jeśli spóźnimy się z opłaceniem jakiegoś rachunku. Odsetki ustawowe nie mogą być wyższe

niż czterokrotność stopy lombardowej NBP (obecnie 10 proc.).

- Dowolności tutaj nie ma, regulują tę kwestię przepisy. Strony mogą się na odsetki umówić, ale to się rzadko zdarza. Z reguły firmy w razie naszego opóźnienia ze spłatą pobierają odsetki ustawowe - wynoszą one obecnie 8 proc. - podkreśliła Martyna Kośka, prawnik i bloger.

Dodała, że odsetki zastrzeżone w umowie - inne niż ustawowe - także nie mogą być dowolne. - Jest to czterokrotność stopy lombardowej NBP. W tym momencie ta stopa wynosi 2,5 proc., więc w sumie jest to obecnie 10 proc. Stopę lombardową możemy sobie sprawdzić na stronie internetowej NBP - dodała Kośka.

Taki poziom odsetek płacimy nawet wówczas, gdy firma będzie się domagała wyższej sumy.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane