• rozwiń

Zadłużenie w lipcu spadło. Pomogło umocnienie złotego

Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie
Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie "Źródło: TVN24 BiS"

Zadłużenie Skarbu Państwa w lipcu spadło o niemal 5,8 miliarda złotych, czyli o 0,6 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosło prawie 940 miliardów złotych - podało Ministerstwo Finansów. W stosunku do początku roku jest wyższe o 7,8 mld zł.

"Według szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec sierpnia 2017 r. wyniosło ok. 936,5 mld zł, co oznaczało spadek o 3,4 mld zł (-0,4 proc.) m/m i wzrost o 7,8 mld zł (0,8 proc.) wobec końca 2016 r. Zadłużenie w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło: dług krajowy: ok. 642,2 mld zł, dług w walutach obcych: ok. 294,3 mld zł (tj. 31,4 proc. całego długu SP)" - napisano.

MF informuje, że spadek zadłużenia w lipcu 2017 r. był głównie wypadkową finansowania potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (1,9 mld zł), w tym deficytu budżetu państwa (3,5 mld zł) oraz zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych (-7,7 mld zł) – przede wszystkim na skutek wykupu obligacji.

Wzrost zadłużenia od początku 2017 r. był natomiast głównie wypadkową ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (-11,2 mld zł), wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (+36,3 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych, a także umocnienia złotego (-18,9 mld zł).

Od początku 2017 r. zadłużenie krajowe Skarbu Państwa wzrosło natomiast o 36,0 mld zł - informuje MF. W tym samym okresie zadłużenie nominowane w walutach obcych zmniejszyło się o 24,7 mld zł, co było m.in. wypadkową zmniejszenia długu nominowanego w walutach obcych oraz umocnienia złotego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane