• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przepaść między bogatymi a biednymi najszybciej rośnie w USA i Chinach

Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów Odtwórz: Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów
Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów "Źródło: TVN24 BiS"

Nierówności dochodowe wzrosły w ostatnich dekadach prawie we wszystkich regionach świata, lecz najszybciej w Ameryce Północnej, Chinach, Indiach i w Rosji - wynika z raportu "World Inequality Report 2018" koordynowanego między innymi przez ekonomistę Thomasa Piketty'ego.

Umiarkowany przyrost nierówności od 1980 roku zaobserwowano natomiast w Europie.

Autorzy raportu zwracają uwagę na powstałą w ostatnich latach "szczególnie skrajną rozbieżność" w poziomach nierówności w Europie Zachodniej i USA. Podczas gdy w 1980 roku 1 procent najbogatszych w obu regionach miał blisko 10-procentowy udział w ogólnych dochodach, w 2016 roku udział ten wzrósł do 12 procent w Europie Zachodniej i aż do 20 procent w USA.

Nierównomierne tempo wzrostu nierówności świadczy według autorów o tym, że polityka państwa, w tym podatkowa, ma dla tego zjawiska znaczenie.

Dochody najbogatszych

Na poziomie globalnym udział jednego procenta najbogatszych ludzi świata w całkowitych dochodach obniżył się nieznacznie w wyniku kryzysu finansowego z 2008 roku do 20 procent. Z kolei udział dochodu przypadający na 50 procent najbiedniejszych pozostaje względnie stabilny na poziomie poniżej 10 procent, choć zbliżył się do tej granicy w ostatnich latach, głównie za sprawą Chin i Indii.

Według raportu największe nierówności dochodowe występują na Bliskim Wschodzie, a najmniejsze w Europie: w 2016 roku na 10 procent najlepiej zarabiających w krajach Bliskiego Wschodu przypadało 61 procent dochodu narodowego, a w Europie - 37 procent. W USA i Kanadzie udział ten wynosił 47 procent.

W Indiach, Brazylii i krajach Afryki Subsaharyjskiej najlepiej zarabiający mieli w ubiegłym roku około 55-procentowy udział w dochodach narodowych swoich krajów. W Rosji było to 46 procent.

Scenariusze

Autorzy raportu przygotowali również scenariusze rozwoju sytuacji do 2050 roku. Zakładając, że sytuacja będzie rozwijać się tak jak dotychczas, nierówności będą nadal wzrastać. Jeśli natomiast wszystkie kraje będą podążać umiarkowanym tempem Europy, światowe nierówności mogą zostać zredukowane, co oznaczałoby też postępy w zwalczaniu biedy.

Raport przygotowano przy współpracy setek badaczy ze wszystkich kontynentów na podstawie takich danych, jak dochody narodowe, ankiety dotyczące dochodów gospodarstw domowych i majątku, dane o podatkach dochodowych, spadkach czy rankingi bogactwa.

Jeden z koordynatorów projektu, francuski ekonomista Thomas Piketty, jest autorem wydanej w 2013 roku bestsellerowej książki "Kapitał w XXI wieku", w której opisuje problem nierównomiernej dystrybucji bogactwa i postępujących nierówności dochodowych w krajach rozwiniętych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
20% społeczeństwa USA jedzie na kartkach żywnościowych. Wystarczy zlikwidować zasiłki to albo pójdą do pracy, albo problem z głodem sam się rozwiąże.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
Dlaczego chcesz zlikwidować to!, co daje państwo USA?. W Polsce biednym pozostaje zrywać szczaw z nasypów kolejowych. Bo tylko Rydzyk dostaje dofinansowanie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
Przypominam, ze w USA biedakiem jest osoba zarabiająca poniżej $21 tys dolarów rocznie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane