• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Nowa pułapka hakerów. Sprawdź, czy nie dostałeś takiej wiadomości

Coraz więcej ataków hakerów Odtwórz: Coraz więcej ataków hakerów
Coraz więcej ataków hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Klienci polskich banków na celowniku oszustów. Na ich skrzynki mailowe są rozsyłane informacje zawierające rzekomo wyciągi z konta w mBanku. W rzeczywistości to złośliwe oprogramowanie, które może doprowadzić do zaszyfrowania naszego komputera - ostrzega mBank.

Fałszywa wiadomość e-mail, w której przestępcy podszywają się pod mBank, informuje o przesłanym w załączniku zaszyfrowanym wyciągu z karty kredytowej.

Przykładowy tytuł maila to: mBank – Elektroniczne zestawianie operacji na karcie kredytowej.
Z kolei - jak podaje bank - przykładowa treść wiadomość e-mail:

Wiadomość zawiera załącznik w postaci pliku zip, w którym są dwa pliki: plik .rar sugerujący elektroniczne zestawienie operacji, a w rzeczywistości zawierający szkodliwe oprogramowanie oraz plik tekstowy z hasłem do pliku .rar - informuje mBank.

Podanie hasła i rozpakowanie przez użytkownika pliku .rar (zawierającego po rozpakowaniu plik .vbs) powoduje pobranie z sieci i uruchomienie złośliwego oprogramowania. Szyfruje on większości plików na lokalnych i sieciowych dyskach. Ten typ oprogramowania wykorzystany do ataku określa się jako „ransomware”. W konsekwencji przestępca może żądać okupu za odszyfrowanie danych.

mBank przypomina, że nigdy nie wysyła do swoich klientów żadnych haseł w wiadomości e-mail.

W przypadku, gdy rozpakujemy oszukańczy plik, powinniśmy jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym, a także zmienić hasła do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane