• rozwiń

Dziś NBP wyemituje wyjątkową monetę. Zobacz, jak wygląda

Dziś NBP wyemituje wyjątkową monetę. Zobacz, jak wygląda
Foto: NBP Foto: Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 18 kwietnia

W poniedziałek Narodowy Bank Polski wyemituje srebrną monetę o nominale 10 zł poświęconą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka, które już wkrótce zostanie otwarte w siedzibie NBP w Warszawie.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest jedyną w swoim rodzaju placówką edukacyjno-wystawienniczą. Jej misją jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii oraz historii pieniądza w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania.

Wiele atrakcji

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. - W intrygującej oprawie scenograficznej zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów i numizmatów oraz ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych stanowiących interaktywną platformę, dzięki której zwiedzający będą mogli wziąć udział w strategicznych grach ekonomicznych albo obejrzeć tematyczne animacje i filmy - zachęca Piotr Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza NBP.

Jak dodaje goście będą mogli również zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.

Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów 14 maja 2016 r.

Co na monecie?

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy” – charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot.

Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowa – bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank – które wpisane w kręgi, obecne są również w ikonach nawigacji w aplikacjach multimedialnych Centrum.

Wizerunek monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, znana między innymi jako autorka „Europy bez barier”, która zdobyła pierwsze miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety.

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 18 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 40 tys. sztuk - dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 110 zł.

NBP wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane