• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bankowcy w coraz gorszych nastrojach

Bankowcy w coraz gorszych nastrojach
Foto: Shutterstock Foto: Wskaźnik Pengab w październiku spadł o 4,7 pkt.

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, spadł w październiku o 4,7 pkt. wobec września i wyniósł 19,2 pkt. - poinformowały w czwartek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Związek Banków Polskich oraz TNS Polska zaprezentowali w czwartek najnowszy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab.

Jakie nastroje?

- Październikowy pomiar Monitora Bankowego przyniósł osłabienie nastrojów bankowców zarówno po stronie wskaźnika ocen bieżących, jak i wskaźnika prognoz. Oba wskaźniki przyczyniły się do obniżenia indeksu Pengab do poziomu 19,2 pkt. - skomentował wyniki w czwartek prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Marcin Idzik z TNS Polska dodał, że zmiana jest spowodowana spadkiem indeksu ocen, który miesiąc do miesiąca spadł o 5,5 pkt., do 14,3 pkt., a także spadkiem indeksu wyprzedzającego, który obniżył się miesiąc do miesiąca o 3,9 pkt., do 24,1 pkt.

- Październik nie potwierdził optymistycznych prognoz wzrostu aktywności klientów. Odnotowano spadek koniunktury na wszystkich monitorowanych rynkach. Największa korekta miesiąc do miesiąca dotyczy rynku kredytów konsumpcyjnych. Przewidywania w tym zakresie są także dość ostrożne - powiedział Idzik.

Prognozy

Dodał, że prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym wprawdzie są optymistyczne, jednak w ich przypadku można także oczekiwać niewielkich korekt, bo październik okazał się miesiącem poniżej oczekiwań.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w październiku 43 pkt., o 6 pkt. mniej niż przed miesiącem, a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 20 pkt., czyli spadł o 7 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w październiku wyniósł 18 pkt., czyli spadł o 2 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 6 pkt., co oznacza wzrost o 1 pkt. w stosunku do września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane