• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Niższy wiek emerytalny? "Na dłuższą metę nie do utrzymania"

Niższy wiek emerytalny. "Na dłuższą metę nie do utrzymania" Odtwórz: Niższy wiek emerytalny. "Na dłuższą metę nie do utrzymania"
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Lewandowski: w Polsce od 1990 roku średnie trwanie życia wydłużyło się o 6 lat | Video: Niższy wiek emerytalny. "Na dłuższą metę nie do utrzymania"

Jeśli zostanie przywrócony niższy wiek emerytalny, to i świadczenia będą niższe. Osoby przechodzące na emeryturę w latach 2030-40 otrzymają o około 30 proc. mniej pieniędzy - mówił w TVN24 BiŚ Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. - Niższy wiek emerytalny na dłuższą metę jest nie do utrzymania - dodał.

Lewandowski powiedział, że w Polsce połowa społeczeństwa ma ponad 50 lat.

- Starzenie społeczeństwa wynika z tego, że coraz dłużej żyjemy i coraz dłużej żyjemy w zdrowiu. W Polsce od 1990 roku średnie trwanie życia wydłużyło się o 6 lat. Co ważne te 6 lat zostało skonsumowane przez okres pobierania emerytury. Taka sytuacja na dłuższą metę jest nie do utrzymania, bo w 2050 roku 30 proc. osób będzie na emeryturze, kilkanaście procent to będą dzieci i młodzież, a na osoby w wieku produkcyjnym spadnie ciężar utrzymania i tych młodych i starszych - powiedział  Lewandowski.

Zmiana na rynku pracy

Gość TVN24 stwierdził, że w Polsce dużym problemem jest to, że pracodawcy, w momencie kiedy pracownik nabiera prawo do emerytury, nakłaniają zatrudniane osoby do przechodzenia na emeryturę.

- To problem, który widać na przestrzeni ostatnich lat - powiedział Lewandowski i dodał, że to generuje kolejny problem, bo młodzi pracują w innych pracach niż osoby starsze.

- To nie jest tak, że to są dokładnie te same zawody i stanowiska. Bardzo dobrze widać to w zawodach inżynieryjnych, gdzie przez ostanie kilkanaście lat w Polsce było mało absolwentów kierunków politechnicznych, mniej niż w czasach poprzedniego systemu i widać to w wielu branżach, tam gdzie potrzebni są inżynierowie, że pokolenie inżynierów, którzy odchodzą na emeryturę jest bardzo trudne do zastąpienia - powiedział ekspert.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kg1955
Skoro przez 45 lat płaciłem na ZUS to nich teraz państwo mi płaci a nie społeczeństwo.W końcu przez te 45 lat obracali moimi pieniędzmi.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
ty chyba nie znasz zasad płacenia składek emerytalnych, one nie zmieniły się od dziesiątków lat, bo ekonomia i rachunek się nie zmienia, chociażby w tej kwestii.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane