• rozwiń

Temat: Podatki

Przegląd prasy: Rząd wyciska z podatków coraz więcej. Gigantyczny wzrost wpływów z VAT

Przegląd prasy: Rząd wyciska z podatków coraz więcej. Gigantyczny wzrost wpływów z VAT
Foto: Shutterstock Foto: Wpływy z podatku VAT w pierwszych dwóch miesiącach wzrosły aż o 40 procent

Pierwsze dwa miesiące nowe roku przyniosły aż 40-procentowy wzrost wpływów z podatku VAT. Nie należy jednak tego przeceniać - pisze "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że już styczeń zaskoczył dynamiką wzrostu dochodów z podatków od towarów i usług. Na rachunki budżetowe trafiło bowiem z VAT blisko 22 mld zł, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Z informacji "PB" wynika jednak, że w lutym dynamika była jeszcze bardziej imponująca, a dwa pierwsze miesiące roku przyniosły w sumie wzrost dochodów z najważniejszego dla budżetu podatku o około 40 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Przyczyny poprawy

Optymizm studzi jednak Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. - Tak wysoka dynamika wynika w dużej mierze z przyspieszonego zwrotu VAT w grudniu - wskazuje w rozmowie z gazetą.

Pod koniec ubiegłego roku skarbówka masowo zwracała VAT awansem za styczeń i luty. Jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów, miało to poprawić płynność firm i skłonić je do inwestowania. "Puls Biznesu" wskazuje, że zabieg fiskusa miał drugie dno. Dobra sytuacja budżetowa w 2016 roku i poduszka płynnościowa na ministerialnych rachunkach pozwoliły odciążyć tegoroczny budżet - czytamy.

Z informacji gazety wynika, że dzięki temu styczniowa statystyka VAT poprawiła się o 3-4 mld zł, a w lutym o kolejne około 2,5 miliarda złotych.

Dodatkowo miesięczne wpływy są lepsze dzięki zlikwidowaniu od początku roku kwartalnego systemu rozliczania podatku od towarów i usług. Taką opcję mają tylko mali podatnicy, których przychód ze sprzedaży liczony razem z należnym VAT nie przekroczył 1,2 mln euro.

Ministerstwo odpowiada

Przed wyciąganiem daleko idących wniosków przestrzega również samo Ministerstwo Finansów. CIT ani PIT tak pozytywnie nie zaskoczyły.

- Po dwóch miesiącach jest za wcześnie na wnioski, a wpływy podatkowe są zawyżone przez operację zwrotów. Nawet po skorygowaniu o zjawiska jednorazowe wzrost jest imponujący, ale żeby się przekonać, czy trend jest trwały, potrzeba jeszcze kilku miesięcy - twierdzi rozmówca "PB".

Tegoroczny plan dochodów z VAT jest bardzo ambitny.

Do kasy państwa ma wpłynąć 143,5 miliardów złotych, czyli nominalnie o 11 procent więcej niż zakładała prognoza na 2016 rok. Po dwóch miesiącach fiskus zrealizował nieco ponad 23 procent tego planu - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
rząd marnuje podatki na 500+ zamiast na inwestycje i rozwój warunków dla biznesu !!!
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dariusz_koszkulv48j
w tym kraju jest chyba wiecej dzieciorobów i nierobów niz biznesu wiec pis laduje kase tam gdzie bedzie mial z tego pozytek. a biznes najwyzej przeniesie sie na slowacje.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane