• rozwiń

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku 500 plus. Potem dostaniesz mniej

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku 500 plus. Potem dostaniesz mniej
Foto: Shutterstock Foto: Wnioski o świadczenie z programu 500 pus złożyło 2,5 mln rodzin, decyzję otrzymało 1,6 mln wnioskodawców.

Warto złożyć wniosek o 500 plus do piątku 1 lipca, ponieważ otrzymamy wówczas świadczenie za kwiecień, maj i czerwiec. To ostatnia szansa, żeby świadczenie wypłacono z wyrównaniem - przypomina minister Elżbieta Rafalska.

- 1 lipca to jest ostatni dzień, w którym można złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem za te trzy miesiące - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Oczywiście możemy składać wnioski na bieżąco, w każdym następnym miesiącu, ale termin będzie dotyczył danego miesiąca i wypłata będzie za jeden miesiąc, nie będzie z wyrównaniem" - dodaje.

Do 18 roku życia

Przypomina, że program "Rodzina 500 plus" cały czas obowiązuje, wnioski można składać  na bieżąco.

- Sytuacja rodzinna się zmienia, jedne dzieci kończą 18 lat, przychodzą na świat nowe dzieci i wtedy składamy wnioski na bieżąco. Jeśli ktoś złoży wniosek do 10., to otrzyma decyzję i świadczenie do końca danego miesiąca - wyjaśnia Rafalska.

Jak podkreśla, wnioski składa się raz w roku. Gdy wniosek jest rozpatrzony i zostanie wydana decyzja, to obowiązuje ona do 30 września 2017 r. Licząc od 1 kwietnia, to jest półtora roku. Przez ten czas pieniądze są przekazywane beneficjentom programu, bez konieczności składania kolejnych wniosków.

Decyzja o 500 plus

Do tej pory w całej Polsce złożono już ponad 2,5 mln wniosków o świadczenie 500 plus. Szacowano, że uprawnionych jest 2,7 mln rodzin, jednak resort spodziewał się, że wniosków będzie więcej - niektórzy popełnili błędy i składali wnioski powtórnie, wnioskowali również nieuprawnieni. Wydano ok. 1,6 mln decyzji, wypłacono ok. 4,5 mln świadczeń na ponad 2,23 mld zł.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko. Świadczenia wypłacane są przez samorządy.

 

Zobacz, na co idą pieniądze z 500 plus:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane