• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Hakerzy próbują ukraść pieniądze przez aplikację. Popularny bank ostrzega klientów

Hakerzy mogą uderzyć prosto w serce Odtwórz: Hakerzy mogą uderzyć prosto w serce
Hakerzy mogą uderzyć prosto w serce "Źródło: TVN24 BiS"

Przedstawiciele mBanku ostrzegają przed oszustami próbującymi ukraść pieniądze z kont. Wszystko za sprawą nowej wersji szkodliwego oprogramowania, która sprawia, że w aplikacji mobilnej banku pojawia się podejrzana "nakładka". "Celem przestępców jest przechwycenie danych klienta" - alarmuje mBank.

Ofiarami nowej wersji szkodliwego oprogramowania mogą być właściciele smartfonów z systemem operacyjnym Android. Jak wskazano, na zainfekowanym telefonie, przy próbie wejścia do aplikacji mobilnej, pojawia się "nakładka" - komunikat o konieczności potwierdzenia numeru telefonu.

Po wciśnięciu "Kontynuuj" użytkownik proszony jest o podanie kolejno: numeru telefonu komórkowego, wprowadzenie wygenerowanego kodu PIN, a następnie identyfikatora i hasła do serwisu transakcyjnego.

Pod żadnym pozorem nie należy jednak tego robić.

"Celem przestępców jest przechwycenie danych klienta (numeru telefonu i danych do logowania). Posiadając te informacje, mogą zlecić przelew na swój rachunek i przekierować wiadomość SMS z hasłem autoryzacyjnym na podstawiony numer telefonu. I w ten sposób ukraść pieniądze z konta klienta" - ostrzega bank.

Ochrona przed hakerami

W komunikacie wskazano, że jeżeli telefon zostanie zainfekowany, trzeba natychmiast zmienić hasło do serwisu transakcyjnego mBanku, przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie oraz zmienić pin do aplikacji mobilnej mBanku.

Jednocześnie bank przypomina, że nigdy nie prosi klientów o podanie identyfikatora i hasła do serwisu transakcyjnego w aplikacji mobilnej, nie wysyła też na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania. Ponadto nie prosi o wykonanie przelewów testowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane