• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Będą ułatwienia dla firm rodzinnych. Teraz "to jest tragedia"

Będą ułatwienia dla firm rodzinnych. Teraz "to jest tragedia"

W 2017 r. mogą wejść w życie regulacje ułatwiające sukcesję firm rodzinnych i zapewniające ciągłość ich funkcjonowania po śmierci właściciela - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładaj. Sukcesja jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów firm rodzinnych. - Pracujemy nad instytucją, która pomogłaby prowadzić firmę w okresie od śmierci przedsiębiorcy do nabycia tej firmy przez spadkobiercę czy spadkobierców - wyjaśnił wiceminister.

Mariusz Haładyj wyjaśnił, że Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z firmami rodzinnymi pracuje nad kwestiami regulacyjnymi związanymi z sukcesją i zapewnieniem ciągłości funkcjonowania firm.  Obecnie przepisy tego nie zapewniają.

Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Ewa Sobkiewicz mówi wprost: "to jest tragedia: jeżeli coś dzieje się z właścicielem, to wygasają wszystkie umowy: z pracownikami, kontrahentami, najmu i firma przestaje istnieć". - Np. dzieci przejmują ten majątek i nie wiedzą, co z tym zrobić, firma upada i często ma problem, żeby wyjść z długów, jeśli nie jest przeprowadzona właściwa sukcesja - tłumaczy.

Przepisy o sukcesji

Haładyj precyzuje, że "obecnie z dniem śmierci przedsiębiorcy, który wcześniej nie uregulował kwestii sukcesji, wygasają stosunki pracy, decyzje związane z firmą, np. koncesje, zezwolenia, czy kontrakty handlowe, czyli mamy całkowite przerwanie bytu takiej firmy".

Wyjaśnił, że prace związane ze szczegółowymi propozycjami prawnymi są już zaawansowane.

- Jeszcze w tym roku powinien rozpocząć się proces uzgodnień projektu ustawy, więc w 2017 roku realnie ma ona szanse wejść w życie - powiedział.

Wyjaśnił, że ciągłość przedsiębiorstwa będzie zachowana.

- Pracujemy nad instytucją, która pomogłaby prowadzić firmę w okresie od śmierci przedsiębiorcy do nabycia tej firmy przez spadkobiercę czy spadkobierców - dodał. Jak wyjaśnił, "specjalny prokurent spadkowy przeprowadzi firmę przez okres transformacji właścicielskiej, tak aby mogła ona przetrwać, czyli np. nie stracić kontraktów, nie zatrzymywać produkcji".

- Każda likwidacja firmy czy rozpoczynanie działalności to są koszty dostosowawcze, administracyjne, zdobywanie nowych kontrahentów - to wszystko kosztuje, a pomnożone razy kilkadziesiąt - kilkaset tysięcy firm to dla gospodarki poważne straty - tłumaczy. - Równie istotne jest to, aby dorobek życia zmarłego przedsiębiorcy nie popadł w nicość - dodał.

Wiceminister zauważył, że obecnie bardzo wiele polskich firm rodzinnych staje przed problemem sukcesji, bo wiele z nich rozpoczęło działalność ok. 25-30 lat temu.

Zmiany w podatkach

Według raportu "Polacy o firmach rodzinnych 2016" ogłoszonego w październiku br. "firmy rodzinne są najzdrowszą częścią fundamentów gospodarki". Członek zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Tomasz Budziak uważa, że firmy rodzinne to nie tylko najzdrowszy, ale też najtrwalszy fundament polskiej gospodarki.

Podał, że wg szacunków w Polsce jest ponad milion firm rodzinnych (co stanowi ok. 60-70 proc. wszystkich istniejących w kraju), które wytwarzają ok. 40-50 proc. PKB. Przypuszcza, że zatrudniają ok. 20-30 proc. wszystkich pracujących w Polsce.

- Musimy sami się sfinansować, dobrze kalkulować nasze projekty, bo my nie liczymy na programy rządowe, budżetowe, nie możemy podejmować decyzji ryzykownych czy nieetycznych, jeśli chcemy, żeby firma przetrwała kilkadziesiąt lat - tłumaczył Budziak.

Powiedział, że według doświadczeń krajów zachodnich, tylko ok. 30 proc. firm rodzinnych zostaje w rodzinie. Budziak tłumaczy, że czasami firma nie jest warta przekazania jej rodzinie i dzieci widzą jej trudną sytuację. - Niestety wiele osób uważa, że problem sukcesji to jest problem napisania testamentu, a tak nie jest, to jest problem wychowania - dodał.

Ewa Sobkiewicz zwróciła uwagę, że ogromnym problemem są też przepisy. - Nie mamy stabilnej sytuacji, jakieś złe sygnały do nas dochodzą na temat podatków, ZUS-u , zatrudnienia, sukcesji działalności jednoosobowych - wyliczała.

Zjazd firm rodzinnych

W zjeździe firm rodzinnych odbywającym się w Gdańsku pod hasłem: "Wolność - Twórczość - Biznes" uczestniczy prawie 300 przedsiębiorców. U-Rodziny to IX już edycja ogólnopolskiego zjazdu, organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Stowarzyszenie IFR jest największą i najstarszą w Polsce organizacją zrzeszającą rodzinnych przedsiębiorców, liczy ponad 500 członków.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o "Konstytucji dla biznesu" zaprezentowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego (18.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane