• rozwiń

Temat: Podatki

Gigantyczny wzrost wpływów do budżetu z podatku VAT. "To jest wielka radość"

Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin Odtwórz: Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin
Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin

Dochody budżetu państwa z VAT w pierwszym kwartale 2017 roku są wyższe o 40 procent - poinformował w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk dodał, że przed Polską jest bezpieczna przyszłość.

Wiceszef resortu finansów podkreślił na środowej konferencji prasowej, że dochody z VAT za marzec były bardzo dobre.

- Mamy do czynienia z 40-procentowym wzrostem dochodów z VAT w pierwszym kwartale tego roku - dodał.

Cel podatkowy

Wiceminister finansów wyjaśnił, że w styczniu, lutym i w marcu pojawiło się jednorazowe zaburzenie dotyczące wpływów z VAT. Wskazał, że chodziło o wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT-em w budownictwie oraz zniesienie kwartalnych rozliczeń części firm.

- Rzeczywiście to nie jest tak, że taka dynamika 40-procentowa może się utrzymać w naturalny sposób - dodał. Według niego bez zmiany stawki VAT utrzymanie takiego wzrostu nie jest możliwe.

- Mimo wszystko, celem budżetowym w roku 2017 jest utrzymanie dynamiki co najmniej 11 procent - wskazał.

Jak podaje "Puls Biznesu", do budżetu z VAT wpłynęło już ponad 42 mld zł. Oznacza to, że całoroczny plan został po trzech miesiącach już wykonany w prawie 30 proc.

Zdaniem Skiby wzrost dochodów państwa z VAT w pierwszym kwartale pokazuje, że 11-proc. wzrost w kolejnych kwartałach roku jest możliwy do osiągnięcia, nawet jeśli dochody z tego podatku byłyby w kolejnych miesiącach nieco słabsze.

Ocena gospodarki

Wiceminister zapewnił, że tegoroczny budżet jest bezpieczny, a cel deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 2,9 proc. PKB możliwy do osiągnięcia.

Obecny na konferencji szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk ocenił, że pierwszy kwartał tego roku jest znakomity dla finansów publicznych. - Dochody podatkowe wzrosły bardzo mocno i to jest wielka radość. Rzeczywiście gospodarka rozwija się bardzo dobrze - powiedział.

Zwrócił uwagę ponadto, że różne międzynarodowe instytucje podnoszą oceny polskiej gospodarki. - Należymy do krajów najlepiej rozwijających się w UE o znakomitym wzroście PKB. Przed nami jest bezpieczna przyszłość - zapewnił Kowalczyk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Skubi123
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
artim
Niestety, nie jest to prawdą, że jest świetna sytuacja w gospodarce. Wpływy VAT wynikają ze wstrzymanych zwrotów nadpłaconego podatku. Na rynku jest stagnacja, ceny towarów wzrosły 2 - 3 krotnie. Firmy nie inwestują ze względu na niestabilność przepisów i wdrażanie ustaw pisanych na kolanie.
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Macc
Rozumiem, ze PiSu mozna nie lubić, ale żeby gadac takie bzdury, ze ceny wzrosly 3 razy, to juz mocna przesada. Czy ktoś placi 15 zł za litr benzyny? Albo 14 zl za bilet autobusowy? Antyrzadowa propaganda powinna się miescic w jakichs ramach, bo inaczej staje się komiczna.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jakubamajesiuk_majewski
W książce Stevena Erikssona " Kuźnia Ciemności" szczególnie zapadła mi w pamięć historia człowieka który nie wiedział że się nie da, polecam wszystkim
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane