• rozwiń

Temat: PiS

Kto pierwszy ten szybciej dostanie 500 zł? "Gminy mogą przyjmować różne strategie"

Kto pierwszy ten lepszy? "Gminy mogą przyjmować różne strategie" Odtwórz: Kto pierwszy ten lepszy? "Gminy mogą przyjmować różne strategie"
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: Gościem TVN24 był Bartosz Marczuk | Video: Kto pierwszy ten lepszy? "Gminy mogą przyjmować różne strategie"

- Gmina ma trzy miesiące na wypłatę świadczeń, czyli w sytuacji, w której wniosek składamy w piątek, sobotę, czy we wtorek, to nie ma to znaczenia - mówił w TVN24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Jak dodał, "gminy mogą przyjmować różne strategie rozpatrywania tych wniosków. Ważne, że będą mieścić się w okresie trzymiesięcznym".

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ, O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie w ramach programu Rodzina 500 plus, otrzyma każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci - na drugie i każde kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Kto dostanie pierwszy?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk był pytany o to, czy o kolejności wypłat środków z programu 500 plus będzie decydowała kolejność składania wniosków.

- Co do zasady nie. Dlatego, że w pierwszym okresie gmina ma 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy (...) czyli w sytuacji, w której wniosek składamy w piątek, sobotę, czy wtorek, to nie ma to znaczenia ze względu na to, że ten czas na wypłatę pieniędzy jest długi - tłumaczył gość TVN24.

Jak zaznaczył wiceminister, "gminy mogą przyjmować różne strategie rozpatrywania tych wniosków".

- W pierwszej kolejności gmina może wypłacać pieniądze osobom, które są "najprostsze" w obsłudze, czyli te, które ubiegają się o środki bez kryterium dochodowego - wskazywał Marczuk.

Fałszywe strony

Wiceminister ponownie ostrzegał przed próbami wyłudzeń - zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych - pod pretekstem pomocy i pośredniczenia w składaniu wniosków. Jak poinformował w nocy z czwartku na piątek pojawiła się kolejna fałszywa strona internetowa o programie 500 plus.

- Błyskawicznie reagujemy i blokujemy te strony - zapewnił wiceminister Marczuk. Jednocześnie podkreślając apel o szczególną ostrożność. - Nie dajmy się nabrać. Temu programowi dedykowane są strony z rozszerzeniem gov.pl (rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl - red.) oraz strony ministerstw - przypominał.

Wypełnij z nami wniosek o 500 zł na dziecko.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane