• rozwiń
  • WIG20 2149.12 -0.19%
  • WIG30 2476.46 -0.15%
  • WIG 56440.97 -0.07%
  • sWIG80 12698.04 -0.03%
  • mWIG40 4198.92 +0.17%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bogactwo rośnie w zaskakującym tempie. Dwa scenariusze na 2018 rok

Firmy topią się w bogactwie. Zobacz, ile mają wolnej gotówki Odtwórz: Firmy topią się w bogactwie. Zobacz, ile mają wolnej gotówki
Firmy topią się w bogactwie. Zobacz, ile mają wolnej gotówki "Źródło: TVN24 BiS"

Wartość światowego rynku akcji dochodzi do 100 bilionów dolarów - informuje Bloomberg. I choć analitycy zdają się być zaniepokojeni tą informacją, to uspokaja fakt, że kursy akcji "nie rozbiegają się mocno" z wycenami przedsiębiorstw.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, wartość wszystkich spółek na światowych giełdach osiągnęła 98 750 067 000 000 dolarów - podał Bloomberg.
 

Bogactwo rośnie w zaskakującym tempie. Pod koniec lipca ta wartość osiągała 77 bilionów dolarów, a w lutym ubiegłego roku była o prawie połowę niższa niż obecnie.

Popularny Indeks MSCI banku Morgan Stanley, informujący o sytuacji na 47 światowych giełdach, ma 503 pkt. Pod koniec ubiegłego roku miał 424 pkt.

Boom na rynkach

Wzrost zysków spółek, trwający od kilkunastu miesięcy objął USA, Europę Zachodnią i rynki wschodzące. Liderem są amerykańskie korporacje, których zyski biją wszelkie rekordy i przekraczają oczekiwania analityków rynku. Polska nie jest wyjątkiem, a indeks 20 największych spółek na Giełdzie papierów Wartościowych urósł w ciągu roku o 15 proc.

Dobrze ma się też rynek nieruchomości. Wskaźnik cen domów w USA dla 20 metropolii urósł we wrześniu o 6,2 proc. r/r, o czym, poinformowała agencja Standard & Poor's. To najszybszy wzrost wskaźnika od czerwca 2014 roku, co sugeruje solidny popyt na nieruchomości. W Polsce mieszkania w ciągu roku podrożały nawet o 10 procent.

Inwestorzy są zatem pozytywnie nastawieni, agresywnie kupują, a giełdy idą w górę.

Do ogólnego zadowolenia przyłączają się także konsumenci. W listopadzie zaufanie kupujących Amerykanów było najwyższe od 17 lat, o czym dowodzi rosnący wskaźnik Conference Board, badający nastroje konsumentów.

O pewności świadczy też rosnąca liczba kredytów. W tym roku (do września) wartość udzielonych kredytów wzrosła w Polsce o 12 proc. (o 3,8 mld zł) - obliczył Expander.

Ostrzeżenie banku

Takie nastroje martwią niektórych ekonomistów. Niska inflacja i przedłużająca się hossa na rynkach mogą się zamienić dla inwestorów w "ból" - twierdzi Goldman Sachs.

Christian Mueller-Glissmann, strateg w Goldman Sachs uważa, że "wszystko, co dobre, musi się skończyć".

"Rzadko zdarza się, żeby akcje, obligacje i kredyty były równie drogie w tym samym czasie. Tak było tylko w ryczących latach 20. i złotych czasów lat 50." - napisał w ostrzegawczym liście.

Bank Rozliczeń Międzynarodowych, natomiast gromi, że inwestorzy ignorują sygnały ostrzegawcze mówiące, że rynki finansowe mogą się przegrzać, a zadłużenie konsumentów rośnie do poziomu niemożliwego do podtrzymania.

Hossa w ostatnich kilkunastu miesiącach nie może być użyta jako argument, że dobra koniunktura się utrzyma - zauważają zgodnie eksperci.

Bańka spekulacyjna

Z obliczeń Bloomberga wynika, że słowo "bańka" pojawia się stosunkowo rzadko w materiałach prasowych w porównaniu ze wcześniejszymi szczytami. Co może być informacją, że inni analitycy nie mają podobnych obaw, co Goldman.

Najczęściej informacja o bańce pada w stosunku do bitcoina, który raz z za razem bije rekordy notowań. Obecnie jego wartość przekracza 11,5 tys. dolarów.

Goldman Sachs przedstawił dwa warianty. W pierwszym, bank przewiduje wolniejsze niż dotychczas wzrosty cen akcji i jednocześnie podnoszenie się rentowności obligacji, czyli spadek ich ceny. To oznacza mniejsze zyski dla inwestorów.

Zgodnie z drugim scenariuszem, dynamiczny wzrost inflacji doprowadziłby m.in. do wyraźnego obniżenia się wyceny wartości przedsiębiorstw. Co sprawiłoby, że inwestorzy zaczęliby pozbywać się trzymanych aktywów.

Ten scenariusz analitycy Bloomberga nazywają mniej prawdopodobnym.

W odróżnieniu od poprzedniej wielkiej hossy z lat 2003-2007, która poprzedziła kryzys, w chwili obecnej nie ma dramatycznej różnicy między zyskami spółek a kursami akcji. Jeśli chodzi o rynki wschodzące.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Justynakvtg
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
A może by tak uczciwie pokazać proporcje, pomiędzy tymi którym rośnie a tymi którzy klepią biedę coraz większą.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Ja pokażę proporcje. Socjalizm z wysokimi podatkami nie pozwala otwierać firm jednoosobowych o małych dochodach. W tym przypadku tylko wielkie koncerny są w stanie wojować na rynku. Czyli uprzywilejowani. Reszta pracuje na szlachtę. Liczyć na dane statystyczne czy takie ci wystarczą?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
Bogactwo rośnie w zaskakującym tempie

Papierowe pieniądze i akcje to nie bogactwo ale papier i bity w komputerach, służące do porównań ...pustego z próżnym i odwrotnie.
Z tego bogactwa może z dnia na dzień zostać mniej niż zero...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane