• rozwiń

Tusk i Juncker z wyższą pensją. "W rzeczywistości to redukcja"

Zarobki specjalistów w górę Odtwórz: Zarobki specjalistów w górę
Zarobki specjalistów w górę "Źródło: TVN24BiS /"

Zarobki unijnych urzędników wzrosły nominalnie o 1,5 procent. Komisja Europejska tłumaczy, że wynika to z wcześniejszych decyzji podjętych przez Parlament Europejski i kraje członkowskie. Podkreśla też, że de facto realne wynagrodzenia będą niższe, bo podwyżka pensji jest niższa od poziomu inflacji.

W 2013 r. Parlament Europejski i kraje członkowskie zdecydowały, że wynagrodzenia urzędników Unii Europejskiej powinny zmieniać się zgodnie z wynagrodzeniami urzędników służby cywilnej we wszystkich państwach członkowskich.

Decyduje inflacja

Jak tłumaczy rzeczniczka KE Mina Andreewa, roczna aktualizacja wynagrodzeń urzędników UE opiera się na stopie inflacji lub deflacji oraz zmianach płac urzędników służby cywilnej w państwach członkowskich.

- Roczna stopa inflacji w Brukseli i Luksemburgu, gdzie pracuje ponad 80 procent urzędników UE, wyniosła 2,1 procent, podczas gdy nominalne dostosowanie wynagrodzeń wyniesie 1,5 procent. Biorąc to pod uwagę, w rzeczywistości skutkuje to redukcją płac pod względem siły nabywczej o 0,6 procent - wskazała rzeczniczka.

Wzrost wynagrodzeń wchodzi w życie z mocą wsteczną od dnia 1 lipca 2018 r. Oznacza to, że urzędnicy dostaną wyrównanie.

KE w informacji przekazanej PAP podkreśla też, że urzędnicy UE płacą podatek dochodowy od swoich pensji, progresywny o stawkach do 45 proc.

- Ponadto płacą podatek solidarnościowy (zasadniczo dodatkowy podatek) w wysokości od 6 procent do 7 procent, a także składki na ubezpieczenie społeczne, emerytury, ubezpieczenie zdrowotne - wskazuje rzeczniczka.

Jakie zarobki?

Brytyjski "The Telegraph" napisał, że wzrost oznacza, iż szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej i Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, zarobią w przyszłym roku około 32,7 tys. euro miesięcznie, czyli o 550 euro więcej niż przed podwyżką.

Niemiecka gazeta "Bild" poinformowała z kolei, że wzrośnie też wynagrodzenie unijnych komisarzy, którzy w przyszłym roku zarobią około 26,6 tys. euro, czyli o 400 euro więcej, niż przed podwyżką, łącznie z dodatkami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane