• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Styczeń przyniósł nadwyżkę budżetową. Szałamacha: ale to może być odchylenie

Styczeń przyniósł nadwyżkę budżetową. Szałamacha: ale to może być odchylenie
Foto: sxc.hu Foto: Dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów - powiedział Szałamacha

Po styczniu tego roku budżet miał 1,76 mld zł nadwyżki - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort zauważył wzrost dochodów m.in. z VAT, ale nie jest pewne, czy nie było to jednomiesięczne odchylenie.

W komunikacie wskazano, że dochody w styczniu br. wyniosły 30,72 mld zł, co stanowi 9,8 proc. z zaplanowanych w tym roku dochodów w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł. Wydatki wyniosły 28,96 mld zł, czyli 7,9 proc. z zaplanowanych w tym roku wydatków w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Tym samym budżet miał po styczniu 1,76 mld zł nadwyżki. To nieco więcej niż zaplanowano w projekcie harmonogramu dochodów i wydatków budżetu państwa w 2016 r., który przewiduje nadwyżkę w wysokości ok. 1,68 mld zł.

Więcej z VAT-u

"Dochody budżetu państwa w styczniu 2016 r. w porównaniu z dochodami budżetu w styczniu 2015 r., były wyższe o 2,6 mld zł, tj. 9,3 proc. r/r. Dochody podatkowe wzrosły w styczniu br. o 12,5 proc. r/r. Wzrost odnotowano we wszystkich podatkach z wyjątkiem akcyzy. W stosunku do stycznia ubiegłego roku wpływy z VAT były wyższe o 2,7 mld zł, tj. 18,4 proc. r/r" - napisano w komunikacie MF.

Według ministerstwa dynamika dochodów z VAT w styczniu br. w stosunku do roku ubiegłego jest po części spowodowana wprowadzonymi w styczniu 2015 r. zmianami w zakresie rozliczania VAT z importu przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Według MF oczyszczając wpływy o ten czynnik, tempo wzrostu VAT w styczniu ukształtowało się na poziomie ok. 9-10 proc. r/r.

- Dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów. Pokazują, że działania podjęte od powołania rządu zaczynają przynosić efekty. Ale może to być jednomiesięczne odchylenie, dlatego MF kontynuuje swoje działania - projekty ustaw są na różnych etapach prac - powiedział cytowany w komunikacie MF minister Finansów Paweł Szałamacha.

Na co wydajemy?

Zgodnie z komunikatem wydatki budżetu w styczniu br. wyniosły 29 mld zł czyli 7,9 proc. planu, który przewiduje wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. "W analogicznym okresie roku 2015 przekazano zbliżoną kwotę (mniej o 0,3 mld zł) środków na wydatki budżetowe (28,7 mld zł). Najwięcej środków przekazano na obsługę długu skarbu państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - napisano w komunikacie.

Według resortu finansów wyższe koszty związane z obsługą długu skarbu państwa wynikają ze szczegółowego harmonogramu płatności oraz rozkładu płatności w ciągu roku. Z kolei kwoty subwencji ogólnych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacji dla ZUS są wyższe w związku z wcześniejszym przekazywaniem wynagrodzeń „z góry”.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2016 r. deficyt na koniec roku ma nie przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Budżet 2016 rozłożony na czynniki pierwsze:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
cy_wil
Takie nadwyżki wtedy kiedy styczeń jest wyjątkowo ciepły, to żadna sensacja. Należ się również spodziewać nadwyżki w lutym. Budownictwo tylko co nieco zwolniło, więc i forsy jest więcej. Zresztą nie tylko budownictwo. Ten kto obserwuje gospodarkę dobrze wie , że ciepłe zimy to czysty zysk dla gospodarki.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane