• rozwiń

Temat: Podatki

Od dziś przestajesz pracować na państwo. Nigdy ten dzień nie wypadał tak wcześnie

Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego Odtwórz: Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego
Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego "Źródło: tvn24"

Od piątku przestajemy pracować dla rządu i zaczynamy zarabiać dla siebie. Jak wyliczyło bowiem Centrum imienia Adama Smitha, to właśnie 9 czerwca przypada Dzień Wolności Podatkowej w Polsce.

W stosunku do 23 dotychczasowych lat, w 2017 roku Dzień Wolności Podatkowej wypada najwcześniej. W 1994 roku - pierwszym, gdy był wyliczany, wypadał 1 lipca. W 2016 roku było to 15 czerwca.

Jak wyjaśnia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum imienia Adama Smitha przyczyny tkwią w niezrealizowaniu przez rząd części wydatków zaplanowanych na 2016 rok.

"W związku z tym mamy niższy punkt odniesienia dla wzrostu wydatków w 2017 roku. W efekcie wydatki planowane na lata 2016 i 2017 są dość podobnej wysokości. Jednocześnie mniejszy od spodziewanego udział wydatków publicznych w PKB pozwolił przedsiębiorcom na podjęcie działań dostosowujących ich produkcję do rzeczywistych potrzeb rynkowych, co wpłynęło na zauważalne odbicie wzrostu gospodarczego w 2017 roku. Opóźniony o rok wzrost wydatków publicznych w stosunku do wyższego PKB musiał dać wcześniejszy Dzień Wolności Podatkowej" - podkreślił cytowany w komunikacie członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Jak się oblicza

Centrum imienia Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej od 1994 roku. Do obliczania tego dnia służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do produktu krajowego brutto.

"Nominalne dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, konfrontowane z danymi Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł, jak budżety funduszy celowych" - czytamy w komunikacie Centrum.

Jak przypomniano, idea Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz został on obliczony w 1900 roku i przypadł na koniec stycznia. Wtedy to koszty rządów (federalnego i stanowych) wynosiły 2 procent ówczesnego produktu krajowego brutto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane