• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Liczba kredytów wyhamowała. Ale i tak szykuje się najlepszy wynik od lat

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć Odtwórz: Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć "Źródło: tvn24bis.pl"

W trzecim kwartale 2017 roku banki udzieliły o 8,03 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż w poprzednim kwartale, a ich łączna wartość była niższa o 6,3 proc. - poinformowano na cyklicznej konferencji Związku Banków Polskich.

Z przedstawionego na konferencji ZBP raportu AMRON-SARFiN wynika, że od początku lipca do końca września 2017 roku banki udzieliły łącznie 45 tys. 824 nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 10,95 mld zł - czyli odpowiednio o 8,03 proc i 6,3 proc. mniej niż w drugim kwartale.

Tym niemniej, jak wynika z przedstawionych danych, w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku liczba nowych kredytów mieszkaniowych była wyższa o 7,5 proc., a ich wartość o 13,2 proc.
Zgodnie z prognozą ZBP, do końca roku banki mają udzielić około 200 tys. kredytów mieszkaniowych na ponad 40 mld zł. - To i tak najlepszy wynik na koniec roku od 6 lat, licząc za cały rok 2017 - podkreślał Jacek Furga z ZBP.

Z przedstawionych danych wynika także, że średnia marża kredytu mieszkaniowego w wysokości 300 tys. zł, przy poziomie LtV 75 proc., wynosiła w tym okresie 2,17 proc. - Widać spadek marży kredytowej i całego oprocentowania - mówił Furga.

Wzrost cen mieszkań

Przedstawiciel ZBP informował zarazem, że sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w trzecim kwartale uległy zmianie ceny transakcyjne. Z przedstawionych danych wynika, że od lipca do września we wszystkich głównych aglomeracjach objętych analizą doszło do wzrostu średnich cen transakcyjnych za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Do największego wzrostu doszło w Gdańsku - o 202 zł za metr kw., w Poznaniu - o 177 zł za metr kw., w Krakowie - o 159 zł za metr kw. i we Wrocławiu - o 116 zł za metr kw. W Warszawie centy wzrosły średnio o 83 zł za metr kw.

W III kwartale wzrosły też ceny najmu - w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach ok. 2 proc., a w Łodzi i Warszawie ok. 3,7 proc. Obecnie miastami o najwyższych średnich stawkach najmu są Warszawa (1647 zł), Gdańsk (1524 zł) i Wrocław (1502 zł). Najniższe stawki obowiązują w Katowicach (877 zł) i w Łodzi (927 zł).

Ostrzeżenie przed oszustami

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zwracał uwagę, że związek propaguje kredyty mieszkaniowe o stałej stopie oprocentowania, bo choć stopa ta może być średnio nieco wyższa, wiele osób może ją preferować, z uwagi na gwarantowaną stabilność. - Dziś można policzyć na palcach jednej ręki banki, które oferują tego typu produkty - dodał wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Podczas konferencji przedstawiciele ZBP przestrzegali także przed cyberprzestępczością i przed tym, by nie być wykorzystywanym jako "muł finansowy" - czyli osoba, która przesyła nielegalnie zdobyte pieniądze między różnymi kontami finansowymi.

Zwracano uwagę, że zagrożenie wykorzystania w ten sposób pojawia się wtedy, gdy otrzyma się maila od nieznanego użytkownika z ofertą dużych pieniędzy tylko za chwilowe użyczenie konta bankowego. Czasem tacy oszuści, zwracano uwagę, podszywają się pod realnie istniejące firmy, kopiując ich strony internetowe i na przykład oferując zatrudnienie.

Wtedy znakiem rozpoznawczym może być choćby brak wskazanego zakresu obowiązków pracownika i to, że wszystkie interakcje dotyczące tej pracy odbywają się online.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane