• rozwiń

Rewolucja w płatnościach kartą. Zmiany mogą dotyczyć milionów klientów w Polsce

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć Odtwórz: Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć "Źródło: tvn24bis.pl"

Visa złożyła wniosek do Narodowego Banku Polskiego o podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych bez PIN do 100 złotych. "Planowo nowy limit ma zacząć obowiązywać w trzecim kwartale 2019 roku" - poinformował tvn24bis.pl Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

"Potwierdzamy, że wniosek o podniesienie limitu dla płatności zbliżeniowych został złożony do Narodowego Banku Polskiego" - dodał.

Przypomnijmy, że w maju zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podwyższenie do 100 złotych limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN otrzymało Mastercard.

Organizacja przewiduje, że zmiana ta nastąpi nie wcześniej, niż w drugim kwartale 2019 roku.

Jak w Europie?

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 roku i należy do najniższych w Europie.

Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej, na przykład w Wielkiej Brytanii - 30 funtów, czyli około 145 zł, we Francji i Irlandii - 30 euro, czyli około 130 złotych, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na Litwie limit wynosi 25 euro, czyli około 105 zł, w Rumunii 100 lejów, czyli około 90 zł, zaś na Słowacji 20 euro, czyli około 85 zł.

Z drugiej strony płatności zbliżeniowe rozwijają się w Polsce bardzo szybko, co stawia nasz kraj w gronie liderów tej technologii. Zgodnie z danymi NBP na koniec 2017 roku już niemal 80 procent wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95 procent terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii.

Większość płaci zbliżeniowo

W efekcie, jak mogliśmy przeczytać w majowym komunikacie Mastercard, już niemal 80 procent wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

Według danych NBP na koniec pierwszego kwartału 2018 roku na polskim rynku znajdowało się w obiegu ok. 31,9 mln kart z funkcją zbliżeniową. W trakcie pierwszych trzech miesięcy tego roku przeprowadzono nimi 755,7 mln transakcji.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane