• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rekordowe koszty utrzymania mieszkania. Polska w europejskiej czołówce

Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu Odtwórz: Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu "Źródło: TVN24 BiS"

Więcej niż co czwartą złotówkę z wynagrodzenia statystyczny Polak wydaje na wyposażenie i utrzymanie mieszkania. Ponadto koszty te rosną już od 10 miesięcy - wynika z szacunków analityków opartych o dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Inflacja wróciła na dobre, a wraz z nią rosną też ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem "dachu nad głową". Bartosz Turek z Open Finance zastrzega jednak, że w żadnej z kategorii nie mamy do czynienia ze skokowymi podwyżkami.

To ważne, bo wciąż skromne wynagrodzenia Polaków powodują, że co drugą złotówkę wydajemy na jedzenie i mieszkanie. Same wydatki na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu pochłaniają ponad 25 procent budżetu statystycznego obywatela - czytamy w raporcie.

Pod tym względem znajdujemy się w europejskiej czołówce, zajmując piąte miejsce w gronie krajów, w których na mieszkanie obywatele wydają największą część swoich pieniędzy.

Od 10 miesięcy mieszkania drożeją

Bartosz Turek ponadto zwraca uwagę, że obszar badań prowadzonych przez GUS zupełnie omija temat kosztów związanych z zakupem mieszkań na kredyt. Dla co dziesiątej polskiej rodziny miesięczna rata to wydatek pochłaniający ważną część domowego budżetu.

W statystykach GUS w bardzo ograniczonym stopniu uwzględniane są też zmiany ceny najmu mieszkań, ponieważ wielkość tego rynku jest w Polsce wciąż niewielka, a GUS pokazuje, jak zmieniają się ceny dóbr i usług, z których korzysta statystyczny obywatel - czytamy.

Uwzględnione są natomiast koszty ogrzewania i nośników energii (odpowiadają za 40 procent kosztów związanych z mieszkaniem), a ponadto m.in. wydatki na dostarczenie mediów, odprowadzenie nieczystości, zakup mebli, AGD, środków czystości czy remontów.

W efekcie od 10 miesięcy przeciętny koszt związany z "dachem nad głową" znowu zaczął rosnąć. W tym czasie wydatki per capita wzrosły z poziomu 271,6 zł do 275,4 zł, ustanawiając tym samym historyczny rekord. To znaczy, że dwuosobowa rodzina musi wydać na mieszkanie średnio trochę ponad 550 zł miesięcznie - zauważa Bartosz Turek.

W kwietniu br. wyraźnie podrożały gaz i wywóz śmieci. Do tego więcej płacono za zaopatrzenie w wodę oraz usługi kanalizacyjne, najem mieszkań, opał, usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i artykuły włókiennicze - wynika z najnowszej publikacji GUS. Staniały za to środki czyszczące i konserwujące oraz AGD.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane