• rozwiń

Temat: Energetyka

Nowa opłata w rachunkach za prąd. Klienci zapłacą więcej

Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd Odtwórz: Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd
Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd "Źródło: tvn24"

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę ustawę o rynku mocy, która przewiduje wprowadzenie dodatkowego wsparcia finansowego dla elektrowni. Pieniądze dla firm energetycznych popłyną z naszych kieszeni za sprawą nowej pozycji w rachunkach za prąd. Nie stanie się tak jednak od razu.

Ustawę o rynku mocy Sejm przyjął na początku grudnia 2017 roku, pod koniec grudnia podpisał ją prezydent.

Aukcje rynku mocy

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. Dzisiejsze ceny energii na rynku hurtowym są bowiem na tyle niskie, że nie pozwalają zarobić na spłatę kredytu na budowę nowej elektrowni praktycznie w każdej technologii.

Ceny spychają w dół m.in. odnawialne źródła energii (OZE). W Polsce są to akurat farmy wiatrowe, które wypierają z rynku najstarsze i najgorsze bloki węglowe. Ponieważ inwestycje w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze są nieopłacalne, wraz z zamykaniem najstarszych źródeł pojawia się groźba, że w ich miejsce nie powstaną nowe.

Rynek mocy wprowadza zatem wsparcie w postaci dodatkowego wynagrodzenia - płatności mocowych - dla firm energetycznych za to, że przez określony w kontrakcie czas, w razie potrzeby, np. niedoboru energii, będą dysponować odpowiednią mocą. Czyli będą mogły dostarczyć potrzebną energię.

Rząd liczy, że firmy energetyczne, dysponując takim dodatkowym źródłem dochodów, będą w stanie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków.

Oferty na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za moc będą wyłaniane w specjalnych aukcjach, które zaczną się w grudniu 2018 r. Wyjątkowo odbędą się wtedy trzy aukcje - na moc w latach 2021, 2022, 2023. Od 2019 r. będzie odbywać się jedna aukcja rocznie - na rezerwację mocy pięć lat w przód.

Aukcje będą wygrywać najtańsze oferty przy maksymalnym uwzględnieniu oczekiwanej przez KE neutralności technologicznej. Na podobnych zasadach trzeba więc będzie rozpatrywać oferty krajowych elektrowni, ale i - w określonej wysokości - zagranicznych źródeł, a także usługi DSR, czyli ograniczanie zużycia energii i pobieranej mocy na żądanie.

Projekt zakłada, że im większa inwestycja w źródło wytwórcze, tym dłuższy kontrakt mocowy może ono otrzymać. Dłuższymi kontraktami premiowane będą też jednostki o niskiej emisji CO2 oraz dostarczające odpowiednio dużo ciepła do komunalnych systemów grzewczych.

Rachunki za prąd

Na płatności mocowe złożą się wszyscy odbiorcy w postaci kolejnej pozycji na rachunkach za energię. Konsumenci odczują te płatności od 2021 r. Według pierwszych szacunków rynek mocy miałby kosztować ok. 4 mld zł rocznie, ale dokładny koszt będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu aukcji.

Według wcześniejszych szacunków Ministerstwa Energii przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci poniżej 10 zł miesięcznie w zamian za gwarancję nieprzerwanych dostaw energii.

Ustawa włącza też do grona źródeł mogących liczyć na dodatkowe przywileje - np. na dłuższy o 2 lata kontrakt mocowy - te jednostki, które rozpoczęły produkcję energii między 1 lipca 2017 r. a wejściem ustawy w życie.

Ma to umożliwić np. uzyskanie 15-letniego kontraktu, co do zasady przewidzianego dla nowych jednostek, przez nowy blok w Kozienicach, który właśnie rozpoczyna produkcję.

Zgodnie z regulacjami UE rynek mocy jest uznawany za pomoc publiczną i wymaga zgody Komisji. Rząd prenotyfikował projekt i wprowadził do niego zapisy, których oczekiwała KE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bazar
Jest tych składników w opłacie za zużycie prądu już kilka. Mam nadzieję, że w połowie roku zostanie wprowadzona opłata pogodowa. Jak deszcz, wiatr i zachmurzenie to więcej a jak słońce to nieznacznie więcej i tak trzymać
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
spoko3
Będzie na sylwestra,na egzotyczne szkolenia czy nikomu nie potrzebne reklamy.
Każdy z nasz zapłaci.łaski nie zrobi - w XXI wieku bez prądu? Przywilej monopolisty.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
"firmy energetyczne, dysponując takim dodatkowym źródłem dochodów, będą w stanie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków". Hulaj dusza piekła nie ma. Czy każda firma która chce finansować modernizację będzie mogła do woli podnosić ceny? To jedno z najbardziej pokrętnych uzasadnień dla tych podwyżek kosztów energii
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane