• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Roaming bez dodatkowych opłat, ale nie u wszystkich. Polacy mogą być rozczarowani

Koniec z roamingiem Odtwórz: Koniec z roamingiem
Koniec z roamingiem "Źródło: TVN24 BiS"

Od 15 czerwca osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Jak się okazuje, nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych planują w pełni dostosować się do regulacji, a Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opłaty.

Do 15 maja unijni operatorzy mieli przedstawić swoim klientom oraz Komisji Europejskiej zaktualizowane cenniki usług.

- Okazało się, że dwóch na trzech polskich operatorów, którzy przedstawili swoją ofertę nie dostosowało jej do prawa UE w sprawie zniesienia opłat roamingowych. Play nie zniósł całkowicie roamingu ani w odniesieniu do połączeń głosowych, ani esemesów czy korzystania z sieci. T-Mobile zaoferował zbyt niski pakiet jeśli chodzi o przesył danych, co nie ma nic wspólnego z mechanizmem "roam like at home" – poinformowali Polską Agencję Prasową anonimowi unijni urzędnicy.

Według tych informacji, Plus nie przedstawił jeszcze swojej oferty cenowej, mimo że w poniedziałek upłynął deadline. Tyko Orange całkowicie zrezygnował z opłat za roaming.

Cennik operatorów

Jak twierdzi źródło PAP w Komisji Europejskiej, jak dotąd Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opór operatorów przed zastosowaniem się do unijnych regulacji.

- Do połowy czerwca pozostał jeszcze prawie miesiąc, mamy nadzieję, że operatorzy do tej pory dostosują swoje taryfy. Jeśli nie, to klienci mają wybór – w sytuacji zmian w cenniku użytkownicy mają prawo zmienić operatora, będą wówczas mogli przenieść swój numer np. do tej sieci gdzie opłat roamingowych nie będzie - mówi źródło w KE.

- Nasz cennik przedstawiliśmy 13 maja. W tej chwili nie mam nic do dodania – poinformował z kolei  Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play.

- Orange jako jedyny operator w Polsce zaproponował prawdziwą ofertę Roam Like At Home. Wybraliśmy rozwiązanie najlepsze dla naszych klientów – powiedział natomiast Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Agencja nie uzyskała komentarza od rzeczników prasowych sieci T-Mobile oraz Plus.

Interwencja UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłasza uwagi do cenników przygotowanych przez operatorów komórkowych. Jak wskazuje, przedstawione propozycje "nie oddają ducha i celu", jaki przyświeca zniesieniu roamingu w Unii Europejskiej.

"Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami" - podkreśla UOKiK.

Jak przypomniano, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadził dialog z branżą dotyczący modelu wdrożenia nowych regulacji roamingowych. Tymczasem, propozycje stawek i pakietów przygotowane przez operatorów do UOKiK-u trafiły na jednym z ostatnich etapów i wówczas urząd zgłosił uwagi.

W tej sprawie list do Marcina Cichego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 9 maja skierowała wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska.

ZOBACZ TREŚĆ LISTU

W przypadku klientów Orange, którzy posiadają abonamenty z nielimitowanymi usługami, obniżki wynoszą nawet do 100 procent.

Ale operatorzy wybrali też inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży  według  stawki krajowej. Drugi wariant:  w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

SPRAWDŹ, JAK ZMIENIĄ SIĘ CENY USŁUG W ROAMINGU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
nałożyć wielomilionowe kary, odebrać koncesje !
 • 7
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tuptusnew
Dokładnie! I tak na nas zarabiają, bo dzisiejszy świat bez telefonu praktycznie nie istnieje. Jest on nam niezbędny do pracy, kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, itd. Ale jak widać, chciwość jednak ponad wszystko...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane