• rozwiń

SMS-y premium i przelewy. Urząd ostrzega i zamyka kilkadziesiąt stron

Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych? Odtwórz: Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych?
Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych? "Źródło: tvn24bis"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działalnością IP Group z Rybnika. "Nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi strony w internecie pod bardzo różnymi adresami, reklamując się jako firma pożyczkowa" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Jak podkreślono, zainteresowani złożeniem wniosku wysyłają SMS-y premium lub przelewają pieniądze, ale nie dostają pożyczki.

Zablokowane adresy

"Weź pożyczkę teraz! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!, Pieniądze na koncie nawet po godzinie - bez poręczycieli i zbędnych formalności, Pożyczki od ręki bez BIK" - takie hasła widniejąca na stronach należących do IP Group i zachęcają konsumentów do skorzystania z oferty.

Znajdują się tam także kalkulatory pożyczkowe i inne informacje, które sugerują, że za pośrednictwem tych serwisów można uzyskać kredyt. Klient, który jest zainteresowany, musi wysłać SMS-a premium lub zrobić przelew. Zwykle kosztuje to więcej niż 30 zł. Jak ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pożyczki nie są jednak udzielane.

Nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi wiele stron, pod różnymi adresami. Blisko 40 zostało już zablokowanych przez hostingodawców, są to między innymi: pozyczkowo.eu, problemfinansowy.pl, pozyczkodawca.com, pogotowiepozyczkowe.com.pl czy www.pozyczkionline.info.

Zdaniem Urzędu istnieje jednak ryzyko, że pojawią się kolejne.

Straty finansowe

W związku z napływającymi sygnałami prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi iP Group Robertowi Kałuży oraz zdecydował o ostrzeżeniu konsumentów. UOKiK wyjaśnia, że kwestionowane praktyki mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów.

W ocenie UOKiK działanie przedsiębiorcy naraża konsumentów, którzy chcą pożyczyć pieniądze, na straty finansowe. Wywołuje on wrażenie, że faktycznie jest pożyczkodawcą i profesjonalną firmą doradztwa finansowego. W rzeczywistości pożyczki nie są przez niego udzielane, a celem działalności jest jedynie uzyskiwanie wpłat za "usługę pośrednictwa" - podkreślono w komunikacie.

Jednocześnie Urząd prosi konsumentów poszkodowanych działalnością przedsiębiorcy o zgłaszanie podejrzenia popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Rybniku.

Do momentu opublikowania artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od przedstawicieli IP Group na zadane przez nas pytania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane