• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ten urząd już po raz czwarty ujął się w sądzie za frankowiczami

Ten urząd już po raz czwarty ujął się w sądzie za frankowiczami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz czwarty przedstawił sądowi istotny pogląd ws. frankowiczów. UOKiK zgodził się z konsumentami, że klauzule dot. zasad określania kursu wymiany walut są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone - podał urząd w czwartkowym komunikacie.

Jak informuje urząd, sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Kielcach od marca 2016 roku. Klienci, którzy zaciągnęli w Euro Banku kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, powołują się na to, że "klauzule dotyczące zasad określania kursu wymiany walut, są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone".

Kredyt walutowy

"Zgodnie z kwestionowanymi klauzulami, Euro Bank określa kursy kupna i sprzedaży walut w tabeli, do której odsyła konsumenta" - napisano w komunikacie UOKiK.

Urząd zgodził się ze stanowiskiem konsumentów. "Postanowienia są niejednoznaczne i nie precyzują przesłanek, w oparciu o które bank ustala wysokość kursów walut. W efekcie konsument nie może zweryfikować, na jakiej podstawie bank wycenia wartość franka szwajcarskiego" – mówi, cytowany w komunikacie, Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd jest zdania, że "Euro Bank nie powinien dowolnie kształtować kursów wymiany walut". "Powinno się to odbywać w oparciu o jasne i przejrzyste kryteria tym bardziej, że umowy o kredyt hipoteczny są zawierane nawet na kilkadziesiąt lat" - napisano.

Jak poinformowała tvn24bis.pl Magdalena Suchanek, dyrektor zarządzająca, Euro Bank nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Istotny pogląd

Możliwość wydawania istotnego poglądu w sprawie dała Urzędowi nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w kwietniu tego roku. Istotny pogląd w sprawie to stanowisko, w którym Urząd może dzielić się z sądem swoją wiedzą i wspierać w rozwiązaniu sporu. Nie jest on dla sądu wiążący.Poprzednie trzy istotne poglądy w sprawie UOKiK wyraził w związku z procesami frankowiczów z mBankiem.

Pierwszy wiązał się ze sporem dotyczącym oprocentowania rat umów. Drugi istotny pogląd dotyczył postanowień umownych stosowanych przez mBank w umowie kredytu waloryzowanego do franka szwajcarskiego. W trzecim istotnym poglądzie w sprawie frankowiczów Urząd uznał, że klauzule, które nieprecyzyjnie wskazują przesłanki zmiany oprocentowania kredytu, są niedozwolone.

 

Frankowicze nie zapłacą swoich rat. Zobacz co im grozi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
było myśleć jak się brało kredyty - a nie teraz szukać dziury w całym. Banki powinny podejść do tego strukturalnie i tym co umowa nie odpowiada - rozwiązać ją z nimi. nie ma żadnych przeszkód prawnych , aby frankowicze znaleźli sobie inne banki, które im udzielą kredytu...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
Jeszcze trochę czasu trzeba, a banki same będą prosiły frankowiczów o ugody bo przy tej skali abuzywności umów w sądach puszczą ich w skarpetkach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane