• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Opanuj te umiejętności, aby osiągnąć sukces. Nowy raport o rynku pracy

Jak zmienia się rynek pracy? Odtwórz: Jak zmienia się rynek pracy?
Jak zmienia się rynek pracy? "Źródło: TVN24 BiS"

Polska nie nadąża za zmianami na globalnym rynku pracy - wynika z raportu OECD Skills Outlook 2017. Pracownikom brakuje umiejętności, które pozytywnie wpłynęłyby na rozwój gospodarki. Jednak Polska nie jest tu wyjątkiem: dane dla wszystkich krajów skupionych w organizacji nie są optymistyczne.

Co czwarty obywatel krajów członkowskich nie ma wystarczających umiejętności czytania i pisania lub liczenia, a 60 proc. nie ma wystarczająco rozwiniętych obu tych umiejętności. A na globalizującym się rynku takie umiejętności to jedynie podstawa.

Oto co będzie liczyć się na rynku pracy?
- komunikatywność,
- zdolności przywódcze,
- umiejętność organizacji pracy,
- gotowość do ciągłej nauki, a nawet całkowitego przebranżowienia się.

Polska na tle OECD

W ciągu ostatnich lat polski rynek pracy mocno się zmienił. Wraz z Koreą Południową jesteśmy liderami zmian jeśli chodzi o odejście od wykonywania prostych zawodów.

Jednak przepaść między nami, a pozostałymi krajami OECD jest wciąż bardzo widoczna. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że bardziej zaawansowane prace, wymagające wyższych umiejętności są wyłącznie domeną młodego pokolenia.  - Niski udział prac nierutynowych na polskim rynku pracy, póki co nie powoduje znaczącego spadku polskiej konkurencyjności, ale tylko dlatego, że nadal konkurujemy z innymi krajami niskimi płacami. Poziom wynagrodzeń obecnie ulega zmianie, wymuszonej przez rynek pracy - mówi Kamil Mich, ekspert Pracodawców RP.

Co dalej?

Zalecenia OECD dla krajów członkowskich są jasne: rządy powinny dbać o innowacyjny system edukacyjny, który będzie rozwijał umiejętności kognitywne, a także zapewniał możliwość kształcenia przez całe życie.

Z kolei prawodawstwo powinno skupiać się na ochronie miejsc pracy, i zapewnieniu pracownikom elastyczności. Z taką diagnozą zgadza się Mich. - Na zglobalizowanym rynku pracy najważniejsza będzie elastyczność. Pracownicy i pracodawcy muszą przygotować się to, że zmiana zawodu o 180 stopni to będzie coś powszechnego - wyjaśnia ekspert.

- Z punktu widzenia Polski największym wyzwaniem w dostosowaniu polskiego rynku pracy do warunków globalnych będzie zmiana systemu edukacji, który musi również się uelastycznić i szybciej reagować na zmiany. Kluczowa jest w tym kontekście współpraca szkół z pracodawcami. Szansą jest tu reforma szkolnictwa zawodowego i wprowadzenie szkół branżowych. Przy czym nie może to być tylko zmiana tabliczek na szkołach, ale musi za tym iść zmiana jakościowa w kształceniu - podsumowuje ekspert.

Zdaniem OECD inwestowanie krajów członkowskich w umiejętności pracowników jest o tyle ważne, że nie wpływają one tylko na sytuację jednostki na rynku pracy. Jak czytamy w raporcie, wysokie umiejętności pracowników mają bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność państwa na arenie międzynarodowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
Dalej wymyślajcie te perwersje w swoich chciwych umysłach nienasyceni kapitaliści.Ciekawe kto sprosta waszym oczekiwaniom? Wiecie że po drugiej stronie też jest człowiek a nie tylko np. dodatek do cennej maszyny?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
vagabond
Rozwój ludzkości jest zahamowany przez destrukcyjny system kapitalistyczny, w którym niemal wszystko podporządkowane jest zyskowi. Już dawno większość prac powinna być wykonywana przez roboty, a dzień pracy powinien się sukcesywnie skracać, a niestety bardzo często jest odwrotnie.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kkoren
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane