• rozwiń

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Komu przysługuje ulga na dziecko w 2020 roku?

Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VAT Odtwórz: Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VAT
Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VAT "Źródło: podatki.gov.pl"

Ulga prorodzinna, nazywana też ulgą na dziecko to jedno z najpopularniejszych odliczeń podatkowych w Polsce. Tłumaczymy, komu przysługuje i ile wynosi w kontekście zeznania podatkowego PIT za 2019 rok.

Ulga na dziecko - kto może skorzystać?

Z ulgi na dzieci mogą skorzystać osoby odprowadzający podatek dochodowy według skali podatkowej - rozliczający się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Zatem podatnicy rozliczający się według zasad podatku liniowego (zeznanie roczne PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie roczne PIT-28) oraz karty podatkowej nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym wychowującym jedno lub więcej dzieci. Ulgę na dziecko można uwzględnić corocznie w zeznaniu PIT i odliczyć od podatku. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Komu przysługuje ulga prorodzinna?

Odliczenie w zeznaniu PIT za 2019 rok przysługuje na dzieci:

  • małoletnie (nie ukończyły 18 roku życia);
  • bez względu na wiek, jeśli w 2019 roku otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • do ukończeniu 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą, a ich roczne dochody nie przekroczyły 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej).

Ile wynosi ulga na dziecko?

Wysokość ulgi na dziecko nie zmieniła się i jest taka sama jak rok wcześniej. Kwoty odliczeń w rozliczeniu za 2019 rok wynoszą:

  • 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko (maksymalnie 1112,04 zł w skali roku);
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko (1 112,04 zł);
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko (2 000,04 zł);
  • 225 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko (2 700 zł).

Limity w uldze prorodzinnej

Limit zarobków, powyżej którego nie można skorzystać z ulgi na dziecko obowiązuje tylko w przypadku posiadania jednego dziecka. W przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci limit dochodów nie ma zastosowania i z ulgi każdy może skorzystać - zarówno na pierwsze, jak i na kolejne dzieci.

W przypadku jedynaka lub jedynaczki łączny dochód małżonków nie może przekroczyć w całym 2019 roku 112 tys. zł. Nie ma też znaczenia czy rodzice składają osobne PIT-y, czy też rozliczają się wspólnie na jednym formularzu.

Jeśli chodzi o podatników samotnie wychowujących jedno dziecko, to tracą oni prawo do odliczenia, gdy w ciągu roku zarobili ponad 112 tys. zł. Gdy dziecko wychowuje para pozamałżeńska, każdy rodzic może indywidualnie skorzystać z ulgi, ale roczne dochody nie mogą przekroczyć 56 tys. zł.

Ulga na dzieci - zwrot niewykorzystanej części

Jeśli podatnik miał na tyle niskie dochody, że nie mógł skorzystać w pełni z przysługującej mu ulgi na dzieci, to może wystąpić o zwrot niewykorzystanej części. Jest jednak limit, który jest równy wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, które zostały opłacone w danym roku.

Gdy w danym roku składki ZUS nie były w ogóle opłacane, nie ma możliwości otrzymania zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Ulga na dzieci w PIT - gdzie ją wykazać?

Do rozliczenia ulgi na dzieci w PIT potrzebny jest załącznik PIT/O, w którym:

  • w części C wpisujemy liczbę dzieci oraz kwotę przysługującego zwrotu,
  • w części E, na trzeciej stronie wpisujemy informacje o dzieciach (numery PESEL lub imiona, nazwiska oraz daty urodzenia), dodatkowo należy wybrać czy ulga przysługiwała przez cały rok, czy za kilka miesięcy (np. w przypadku urodzenia dziecka bądź jego śmierci w trakcie roku).

Możliwą ulgę na dziecko należy ująć w części I formularza PIT-36 oraz w części F formularza PIT-37.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane