• rozwiń

Temat: Telefony komórkowe

Za połączenia telefoniczne zapłacisz mniej. Zobacz, o ile

Za połączenia telefoniczne zapłacisz mniej. Zobacz, o ile
Foto: sxc.hu Foto: Od soboty nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej

Od soboty nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Oznacza to, że za połączenia roamingowe możemy płacić mniej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Od 30 kwietnia 2016 r. za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych" - podkreślił Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Kolejne zmiany

Jak dodano, osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata. Oznacza to, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 roku.

UKE podał, że stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie. - Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. (…) Przeniesiono "krajową cenę detaliczną", czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata, czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi - wyjaśnił Urząd.

UKE podał przykład. Jeżeli minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 29 gr, operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego w wysokości 25 gr, to wówczas abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 54 gr.

Wysokość stawek

Urząd wyjaśnił, że wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat.

- Klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu, może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego - podał UKE.

UKE poinformował, że od 15 czerwca 2017 roku, opłata dodatkowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej.

Roaming znika z Unii Europejskiej. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (30.06.2015):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane