• rozwiń

Temat: Unia Europejska

UE przeciw finansowaniu terroryzmu. Jest zielone światło

Foto: PAP/EPA/ Janos Marjai Foto: Funkcjonariusze policji w Budapeszcie

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek stanowisko w sprawie nowych przepisów, które mają pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy i odcięciu terrorystom źródeł finansowania.

Chodzi o zaprezentowaną w lipcu przez Komisję Europejską propozycję zakładającą m.in. ograniczenia dotyczące kart przedpłaconych i walut wirtualnych.

Przedpłacone karty

Proponowane zmiany przewidują ograniczenia anonimowych płatności przy użyciu kart przedpłaconych. Korzystanie z takich kart nie wiąże się z koniecznością posiadania rachunku osobistego w banku. Zgodnie z projektem KE próg wartości transakcji, do którego wymagana jest identyfikacja, powinien zostać obniżony z 250 euro do 150 euro.

Aby zapobiec nadużywaniu wirtualnych walut do celów prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, Komisja zaproponowała objęcie platform wymiany walut wirtualnych i dostawców kont waluty wirtualnej przepisami unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Podmioty te będą musiały kontrolować swoich klientów podczas wymiany waluty wirtualnej na realną, uniemożliwiając dotychczasową anonimowość takich transakcji.

Inspektorzy informacji finansowej w krajach unijnych mają mieć rozszerzony dostęp do scentralizowanych rejestrów rachunków bankowych i kont płatniczych, a także do centralnych systemów wyszukiwania danych, jakie będą musiały utworzyć państwa członkowskie w celu identyfikacji posiadaczy rachunków bankowych i płatniczych.

Kontrole przepływów finansowych

Zmiany przewidują, że banki będą musiały przeprowadzać dodatkowe kontrole przepływów finansowych z krajów trzecich, które nie mają skutecznych systemów walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Nowelizacja ma też ułatwić walkę z unikaniem opodatkowania. Przewiduje ona, że państwa członkowskie będą upubliczniać niektóre informacje zawarte w rejestrach właścicieli rzeczywistych przedsiębiorstw i trustów biznesowych. Informacje o wszystkich pozostałych trustach będą umieszczane w rejestrach krajowych i udostępniane zainteresowanym w uzasadnionych okolicznościach.

Do rejestrów tych zostaną wpisani także faktyczni właściciele 10 proc. udziałów w określonych przedsiębiorstwach, co do których jest ryzyko, że są wykorzystywane do prania pieniędzy i uchylania się od opodatkowania. W przypadku wszystkich pozostałych przedsiębiorstw próg dotyczący posiadanych udziałów wynosi 25 proc., ale bardziej rygorystyczne kontrole mają dotyczyć firm, które figurują w ujawnionych tzw. dokumentach panamskich (Panama Papers).

Ambasadorowie państw unijnych, którzy porozumieli się wstępnie co do kształtu tych przepisów, zwrócili się we wtorek do przyszłej prezydencji maltańskiej o rozpoczęcie negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z Parlamentem Europejskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
elbezet
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
piotr_nowik
Terroryzm islamski finansowany jest przede wszystkim przez obfite obdzielanie tzw. "uchodźców" socjalem. Wszystkie zamachy w Europie finansowane są ze środków państw członkowskich. Przybywający muzułmanie mają darmowy wikt i opierunek przez wiele miesięcy, nie musząc pracować.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Homopolaccus
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane