• rozwiń

Bliżej budżetu UE na 2018 rok. Ministrowie finansów dają zielone światło

Bliżej budżetu UE na 2018 rok. Ministrowie finansów dają zielone światło
Foto: Shutterstock Foto: Ministrowie finansów państw UE przyjęli we wtorek wytyczne ws. kształtu unijnego budżetu na 2018 rok

Ministrowie finansów państw UE przyjęli we wtorek wytyczne ws. kształtu unijnego budżetu na 2018 rok. Nacisk, podobnie jak w tym roku, ma być położony na zapewnienie efektywnej odpowiedzi na migracje, bezpieczeństwo oraz działania służące gospodarce.

- Podzielamy priorytety, jakie znalazły się w uzgodnionych dziś przez Radę wytycznych dotyczących budżetu UE na 2018 rok - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

Unijni ministrowie finansów wezwali KE do przedstawienia realistycznego projektu budżetu, który zachowa równowagę między roztropnością w wydatkach a nowymi inwestycjami nakierowanymi na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Unijne budżety

Coroczne budżety unijne nie różnią się w znacznym stopniu między sobą, bo blok przygotowuje wieloletnie plany finansowe. Wówczas dochodzi do największych tarć i negocjacji między państwami członkowskimi. Obecna perspektywa budżetowa obejmuje lata 2014-2020.Ministrowie nie wskazali na wtorkowym spotkaniu limitów wydatków (te są ustalone w wieloletnich ramach), ale podkreślili, że biorąc pod uwagę ograniczenia w możliwościach finansowych w kilku krajach członkowskich, zarówno unijne zobowiązania, jak i płatności powinny być "utrzymane pod ścisłą kontrolą i oparte na rzeczywistych potrzebach".

Komisja Europejska ma przygotować propozycję, która będzie przewidywała rezerwy na wypadek niespodziewanych wydatków, jednak nie mogą one wykraczać poza ustalone w wieloletnim planie limity.

Kryzys migracyjny

Ministrowie wskazali, że przyszłoroczny budżet musi jednocześnie zawierać odpowiednie środki, by UE mogła w efektywny sposób odpowiedzieć na kryzys migracyjny i zapewnić bezpieczeństwo. "28" ma również być w stanie uczestniczyć finansowo w zapewnianiu politycznej i ekonomicznej stabilności w państwach sąsiedzkich. Dzięki takim działaniom UE ma nadzieję powstrzymać napływ migrantów do niej.

W przyszłorocznym budżecie nadal racjonalizowane mają być wydatki administracyjne.

"Wszystkie instytucje, organy, agencje są wzywane do zredukowania lub zamrożenia ich wydatków administracyjnych jak tylko to możliwe i proszone o finansowanie tylko usprawiedliwionych potrzeb" - podkreślono w komunikacie po posiedzeniu.Rada ds. finansów zasugerowała, by Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdził, jak instytucje unijne wypełniają uzgodniony w trakcie negocjacji wieloletniego budżetu cel redukcji liczby urzędników o 5 proc. pomiędzy 2013 i 2017 rokiem.

Wydatki i wpływy

W tym roku zobowiązania UE mają wynieść 157,8 mld euro, natomiast realne płatności mają być na poziomie 134,4 mld euro. W przyszłym roku różnica ta będzie mniejsza ze względu na rozpoczęte już projekty inwestycyjne i spływające z nich faktury.

Propozycję budżetu przedstawi Komisja Europejska, później zajmą się nią państwa członkowskie i Parlament Europejski. Cała procedura uchwalania planu finansowego powinna być sfinalizowana pod koniec roku.

 

Czy warto wejść do strefy euro? Wady i zalety wspólnej waluty w Debacie Kobiet TVN24 BiS:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane