• rozwiń

Miliardy złotych za samochodowe wypadki. Wypłaty ubezpieczycieli mocno wzrosły

Wysokie ceny polis OC. O ile zdrożało ubezpieczenie auta? Odtwórz: Wysokie ceny polis OC. O ile zdrożało ubezpieczenie auta?
Wysokie ceny polis OC. O ile zdrożało ubezpieczenie auta? "Źródło: TVN Turbo"

Polscy ubezpieczyciele wypłacili po trzech kwartałach poszkodowanym i klientom 29,6 miliarda złotych odszkodowań i świadczeń. To o 9 procent więcej niż rok wcześniej - poinformowała w piątek Polska Izba Ubezpieczeń. Wzrost zanotowano między innymi w wypłatach odszkodowań związanych z wypadkami komunikacyjnymi.

PIU poinformowała, że w dziale ubezpieczeń majątkowych nastąpił po trzech kwartałach wzrost odszkodowań za skutki żywiołów aż o 24,4 proc., do 1,2 mld zł. To efekt wypłat odszkodowań dla ofiar żywiołów z pierwszej połowy tego roku.

"Skutki tegorocznych nawałnic przynajmniej częściowo mogą być niwelowane dzięki odszkodowaniom wypłacanym przez ubezpieczycieli. Zgodnie z danymi PIU, w Polsce ubezpieczonych jest około 60 proc. mieszkań i domów" – wyjaśnia cytowany w komunikacie Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Jak informuje Izba, wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wzrosła o 11,7 proc., do 15 mld zł, podczas gdy wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wzrosła o 2,7 proc. do 18,3 mld zł.

OC

Izba podała, że jeśli chodzi o rynek komunikacyjny, to po trzech kwartałach tego roku zostało wypłaconych o 8,3 proc. więcej odszkodowań i świadczeń z OC komunikacyjnego, bo 6,3 mld zł. Więcej o 6,7 proc. wypłaconych zostało odszkodowań z autocasco (3,3 mld zł).

"Połowa zakładów ubezpieczeń ma nadal ujemny wynik na OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sumarycznie rynek jest rentowny, co jest efektem zeszłorocznych podwyżek cen. To, jak wyglądać będzie dalsza polityka zakładów w kwestii OC, zależy od wartości wypłat dla poszkodowanych w

przyszłości i wartości rezerw finansowych, koniecznych do zawiązania na ten cel" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PIU Grzegorz Prądzyński.

Aktywa i podatki

Z danych PIU wynika, że po trzech kwartałach 67 mld zł aktywów ubezpieczycieli to środki wspierające gospodarkę i finanse publiczne m.in. poprzez krajowe obligacje skarbowe oraz inne papiery o stałej kwocie dochodu. Z kolei 17,1 mld zł aktywów ubezpieczycieli to środki zainwestowane długoterminowo w akcje i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu.

PIU informuje, że po trzech kwartałach br. branża przekazała 876 mln zł podatku dochodowego do budżetu państwa 46 mld zł zebranych składek, o 12,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane