• rozwiń
  • WIG20 2229.56 -0.86%
  • WIG30 2526.65 -0.88%
  • WIG 58812.93 -0.56%
  • sWIG80 11579.75 -0.09%
  • mWIG40 3759.83 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:44

Dostosuj

Wozisz dużą gotówkę w podróży? Sprawdź, kiedy musisz ją zgłosić

Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotów Odtwórz: Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotów
Szwecja rezygnuje z gotówki. Plastik zamiast bilonu i banknotów "Źródło: tvn24bis"

Każdy bez wyjątku pasażer, który wjeżdża na terytorium Unii Europejskiej i ma przy sobie kwotę pieniężną przekraczającą 10 tys. euro w gotówce, ma obowiązek to zgłosić odpowiednim służbom celnym. Dotyczy to także pasażerów, którzy podróżują z państwa spoza Unii do innego kraju niebędącego członkiem Wspólnoty, a z lotniska w UE korzystają jedynie w celu tranzytu.

Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczy skargi Oussamy El Dakkaka, który na zlecenie spółki Intercontinental z Beninu miał przewieźć dolary amerykańskie z Beninu do Libanu. Mężczyzna podróżował samolotem z międzylądowaniem na lotnisku we Francji. W tym porcie lotniczym został poddany kontroli przez urzędników celnych, którzy odkryli, że wiezie on ze sobą 3,9 tys. euro oraz 1 mln 607 tys. dolarów, czyli łącznie ok. 1,5 mln euro w gotówce. Mężczyźnie zarzucono, że nie wywiązał się z obowiązku zgłoszenia przewożonych pieniędzy w sytuacji, kiedy ich suma przekroczyła 10 tys. euro. Miejscowe władze tłumaczyły, że taki obowiązek ciąży na każdej osobie, która wjeżdża do UE, co reguluje prawo wspólnotowe. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne, które zostało jednak umorzone ze względu na uchybienia proceduralne.


Odszkodowanie za szkodę

Oussama El Dakkak oraz spółka Intercontinental postanowili nie zostawiać jednak sprawy i zwrócili się do sądu z żądaniem odszkodowania za poniesioną szkodę. Ich zdaniem Oussama El Dakkak został bezprawnie zatrzymany na francuskim lotnisku, ponieważ jako pasażer spoza Unii i podróżujący tranzytem do innego państwa niebędącego członkiem UE nie podlegał regulacjom unijnym.

Trybunał nie zgodził się z tą argumentacją. Ocenił, że każda osoba, która wysiada z samolotu przylatującego z państwa trzeciego na lotnisku w państwie członkowskim, powinna być traktowana jako osoba, która przyjechała do Unii. I niezależnie od tego, czy taki podróżujący pozostaje w międzynarodowej strefie tranzytowej lotniska i czeka na wejście na pokład innego samolotu, który leci poza UE, i tak podlega on przepisom UE, w tym obowiązkowi zgłoszenia funduszy.


Zgłoszenie przewozu pieniędzy

Trybunał stwierdził ponadto, że nie ma znaczenia, czy Oussama El Dakkak przekroczył granicę zewnętrzną Unii czy nie, bo obowiązek zgłoszenia każdej kwoty pieniężnej powyżej 10 tys. euro znajduje zastosowanie także na unijnych lotniskach.

Trybunał przypomniał też, że obowiązek zgłoszenia został ustanowiony po to, żeby zniechęcać m.in. do prania nielegalnie zdobytych pieniędzy i zapobiegać takim działaniom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
chore- to może jeszcze wymagać wizy za pobyt na lotnisku... lotniska poza odprawą są eksterytorialne - ale chyba tylko w teorii...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane