• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Najlepszy czas na zmianę pracy. Sprawdź, kto ma szansę na dobrą posadę

Najlepszy czas na zmianę pracy. Sprawdź, kto ma szansę na dobrą posadę

Dziewięciu na dziesięciu pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie - wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Hays Poland 2017, w którym prześledzono najnowsze trendy i perspektywy na rynku pracy. Można się z niego dowiedzieć też jakich kompetencji najbardziej oczekują pracodawcy, a także które specjalizacje są najbardziej pożądane.

Hays przeanalizował zmianę wynagrodzeń w 2016 roku oraz plany dotyczące zmian stawek, jakie mają zamiar wprowadzić pracodawcy w 2017 roku.

Czas na podwyżki

Okazuje się, że w przypadku 27 proc. firm zarobki pozostały bez zmian, a 19 proc. deklaruje, że wzrosły o więcej niż 5 proc.

Jeśli chodzi zaś o plany na 2017 rok, to 15 proc. firm chce zwiększyć płace o 5 proc., a w przypadku 26 proc. pozostaną one bez zmian.

Zbadano także opinie pracowników. 51 proc. z nich uznało, że jest zadowolonych z poziomu swojego wynagrodzenia, a 49 proc. przeciwnie. W minionym roku 37 proc. z nich ubiegało się o podwyżkę z pozytywnym skutkiem, 17 proc. spotkało się z odmową, a aż 46 proc. zaniechało całkowicie takich starań.

Nowi pracownicy poszukiwani

Zapytano także o plany związane z rekrutacją.

Aż 93 proc. firm chce zatrudnić nowych pracowników w 2017 roku. Co więcej 89 proc. spodziewa się, że ich pozyskanie wcale nie będzie takie łatwe.

Firmy chcą zatrudniać najczęściej w odpowiedzi na zwiększony popyt na produkty i usługi firmy.

W raporcie wskazano także specjalizacje, w których najczęściej poszukiwani są nowi pracownicy:

- 25 proc. szuka specjalistów IT,

- 15 proc. w sprzedaży,

- 11 proc. w finansach i księgowości,

- 11 proc. w produkcji,

- 8 proc. w branży inżynieryjnej.

Kogo szukają?

"Oprócz wyzwania, jakim jest znalezienie kandydatów
z wiedzą ekspercką, potencjałem menedżerskim albo cyfrową biegłością, firmy borykają się z obsadzeniem stanowisk sprzedażowych, księgowych oraz wymagających znajomości języków obcych" - wskazują twórcy raportu.


Firmy starając się przyciągać i zatrzymać najlepszych pracowników, stosują różne metody: zacieśnienie współpracy z agencjami rekrutacyjnymi, wzmacnianie marki pracodawcy, organizację staży oraz zatrudnienie czasowe jako kluczowe aktywności. Zwiększają również budżety szkoleniowe i rekrutacyjne, aby aktywność w obszarze zasobów ludzkich przynosiła jak najlepsze efekty.

Czas na zmianę pracy

Z tegorocznego badania Hays wynika, że co czwarty pracownik rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższych miesięcy.

„Główne powody to niezadowalający poziom wynagrodzenia i brak możliwości rozwoju. Coraz większe znaczenie dla pracowników mają ciekawe projekty, wyzwania, równowaga życia prywatnego i zawodowego oraz środowisko pracy, w tym relacje z przełożonymi i współpracownikami” - wynika z badań.

Zatrzymać pracownika u siebie

Przed pracodawcami stoi zatem wyzwanie, by w strukturach swojej firmy zatrzymać najlepszych pracowników. Mają w tym pomóc dodatkowe świadczenia, takie jak prywatna opieka medyczna i karta sportowa.

„Rosnącą popularnością cieszą się również ubezpieczenie na życie, możliwość pracy elastycznej oraz dofinansowanie edukacji. Ponadto wiele firm – głównie w branży sprzedaży detalicznej i FMCG – proponuje zniżki na swoje produkty lub usługi” - czytamy w raporcie.

Dla pracowników największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna. Drugim najważniejszym świadczeniem jest możliwość pracy elastycznej (ponad połowa ankietowanych pracowników określiła ten element oferty jako najważniejszy dodatek pozapłacowy).
Taką formę pracy oferuje obecnie 65 proc. firm.

Zobacz: Rok 2017 to czas rywalizacji o pracownika (Film z 3.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Klapek
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane