• rozwiń

Kolejna wielka sieć podnosi pensje. Idzie w ślady Lidla i Biedronki

Kolejna wielka sieć podnosi pensje. Idzie w ślady Lidla i Biedronki
Foto: tvn24 Foto: Najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wyniesie 2295 zł brutto

Tesco podnosi wynagrodzenia pracowników. Średnio wzrosną one o 7 proc. Zmiana dotyczy pracowników sklepów na stanowiskach niekierowniczych i ma obowiązywać od lipca tego roku. Wcześniej na podobny krok zdecydowali się konkurenci brytyjskiej sieci na polskim rynku.

Jak poinformowała spółka, po tegorocznej podwyżce, najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wyniesie 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy (obecnie stawka ta wynosi 2110 zł). Porozumienie w sprawie wynagrodzeń podpisało wszystkie pięć związków zawodowych działających w Tesco.

- Bardzo cieszymy się z osiągniętego porozumienia, które otwiera drogę do podwyżek wynagrodzeń dla pracowników naszych sklepów. Podwyżki wynagrodzeń są także odzwierciedleniem dobrych wyników Tesco w Polsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy - ocenił Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

Jeszcze pod koniec marca władze Tesco informowały w liście do związkowców, że "inwestycja w płace nie są intencją" firmy. Jak tłumaczyła brytyjska sieć powodem jest podatek od handlu, który planuje wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Podwyżki u konkurencji

Teraz jednak to stanowisko uległo zmianie. Wpływ na to mogła mieć presja ze strony konkurentów. Niedawno na podwyżki zdecydowały się bowiem Lidl i Biedronka.

Od 1 marca najniższa pensja w Lidlu wynosi 2,4 tys. zł brutto. To wzrost o 200 zł. Zarobki w niemieckiej sieci, która zatrudnia w Polsce ok. 15 tys. osób, rosną wraz ze stażem pracy. Po dwóch latach pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 2850-3250 zł brutto. Menadżer sklepu rozpoczynający swoją pracę w Lidlu otrzymuje teraz pensję w wysokości 4,4-5 tys. zł brutto. Wcześniej dostawał 4,1 tys. zł brutto. Do tego stanowiska przypisany jest również samochód służbowy. Po dwóch latach pensja menedżera ma rosnąć do poziomu 6,3- 6,8 tys. zł brutto.

W tym samym miesiącu na taki sam krok zdecydował się Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka. Najniższe wynagrodzenie, czyli pensja dla rozpoczynających pracę wynosi tam od 1 kwietnia 2250 zł brutto (wcześniej było to 2 tys. brutto). Oznacza to, że wynagrodzenie obowiązujące w Biedronce jest wyższe o blisko 22 proc. od aktualnej minimalnej pensji w kraju. Pracownik z co najmniej rocznym stażem może liczyć na wynagrodzenie 2350 zł brutto, a po trzech latach na 2450 zł brutto.

Brakuje rąk do pracy. "Pracodawcy będą podnosić wynagrodzenia"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paptom1
minus podatek ,i dalej bida .jakby wszyscy pracownicy wstali i odeszli na 15minut od kasy to dostali by po 500zl na reke podwyzki w ciagu paru minut
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- popatrz się pan, co to się PO-robiło, PiS przy "korycie" od pół roku i kolejnemu "dyskontowi" mięknie rura.
PO-tłuki straszyli iż "dyskonty" się obrażą i wyjadą, a Polski handel stanie się "octemi musztardą".
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Najprościej ile litrów paliwa kupi Polak za godzinę pracy a Niemiec....?. Jesteśmy biedakami Europy....ceny żywności mamy takie same jak na zachodzie, paliwo nawet droższe....niż na zachodzie....itd...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane