• rozwiń

Przegląd prasy. Szkolne pensje czeka rewolucja

Zalewska: harmonogram podwyżek dla nauczycieli w kwietniu Odtwórz: Zalewska: harmonogram podwyżek dla nauczycieli w kwietniu
Zalewska: harmonogram podwyżek dla nauczycieli w kwietniu "Źródło: tvn24"

Rząd chce związać pensje nauczycieli ze średnią krajową, zlikwidować liczne dodatki nauczycielskie i podwyższyć zasadnicze wynagrodzenie – informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak udało się ustalić dziennikowi "zlikwidowana zostanie czternastka, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający. Samorządy na ten cel musiały wydawać ćwierć miliarda złotych". W zamian za rezygnację z tego rozwiązania nauczyciele wynegocjowali podwyżki – pisze dziennik.

"Do taki ustaleń doszedł zespół złożony z przedstawicieli MEN, samorządów i związków zawodowych, w tym Solidarności, który pracował nad nowymi zasadami finansowania oświaty" – czytamy w artykule.

Zespół zaproponuje rządowi, żeby wynagrodzenia nauczycieli powiązać z wysokością średniej krajowej (obecnie to ponad 4,6 tys. zł). "Oznacza to, że na starcie swojej drogi zawodowej (nauczyciele - red.) zarabialiby np. 70 proc. jej wysokości, ale już po kilku latach, wraz z kolejnymi stopniami awansu zawodowego, mogliby zarabiać np. 120 proc. jej wysokości" - twierdzi "DGP".

Dzięki takiemu rozwiązaniu – wskazuje gazeta – już w przyszłym roku nauczyciele zyskaliby od 300 zł do 600 zł podwyżki. "Zmniejszona ma jednak zostać liczba dodatków do pensji. Obecnie jest ich kilkanaście. Znaczna ich część, np. dodatek mieszkaniowy czy wiejski zostałaby włączona do wynagrodzenia zasadniczego" - twierdzą autorzy.

"W zamian za wyższe pensje zasadnicze nauczyciele mają się zgodzić na to, by ich praca była oceniana co pięć lub siedem lat. Teraz dzieje się tak tylko na wniosek samego zainteresowanego" - czytamy w dzienniku.

Proponowanym zmianom sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego, popiera je za to NSZZ "Solidarność" – zauważa w podsumowaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zimnym okiem
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Wojtala44
Ludzie nie dajcie się nabrać na podwyżki. Pisałem już wczoraj. Moja zona straci kółka i zajęcia wyrównawcze w trzech klasach i mimo "wielkiej podwyżki" zarobi znacznie mniej. Samorządy nie dostają kasy z ministerstwa i tną co się da. A solidarność to niech się może zatroszczy o tysiące nauczycieli, którzy stracą pracę.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
babazwozu
Pana żona jest szczęściarą, bo w mojej szkole i wszystkich mi znanych kółka i zajęcia wyrównawcze rypiemy za darmo. W życiu za żadne kółko n ie dostałam grosza.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane