• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Chcesz przewalutować kredyt? Dochód wynikający z tego nie będzie opodatkowany

Chcesz przewalutować kredyt? Dochód wynikający z tego nie będzie opodatkowany
Foto: Shutterstock Foto: Dochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany

Dochód wynikający z przewalutowania kredytu nie byłby opodatkowany - powiedział we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek, pytany o pomysł jednorazowej konwersji kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach.

- Wspieramy przewalutowanie indywidualnych kredytów miedzy różnymi klientami a bankami na zasadzie dobrowolności przez to, że dodatkowy dochód wynikający z tej ulgi nie byłby opodatkowany – powiedział dziennikarzom Szczurek.

Propozycja KNF

Odniósł się w ten sposób do pomysłu szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, który na początku lutego zaproponował możliwość jednorazowego przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach – kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części - kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, odzwierciedlający konsekwencje osłabienia złotego.

Szczurek podkreślił, że MF skupia się na tym, by porozumienia z bankami były jak najlepsze dla klientów, a także by przestrzegane były reguły - także przez banki, które w przypadku kredytów hipotecznych są stroną dominującą.

Według propozycji Jakubiaka kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. W wyniku takiej operacji potencjalna strata sektora bankowego, w ocenie szefa KNF, mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Propozycja ta jest obecnie rozważana przez przedstawicieli banków.

Banki szukają rozwiązań

Jak zapowiedział w piątek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, w ciągu kilku tygodni sektor bankowy przedstawi propozycje rozwiązania problemu kredytów frankowych. - Będziemy szukali możliwie najlepszych, akceptowanych przez wszystkich interesariuszy rozwiązań – podkreślił.

W połowie stycznia, gdy szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił uwolnienie kursu franka, kurs ten wzrósł gwałtownie, z 3,57 zł do 5,19 zł. Obecnie kurs utrzymuje się na poziomie 3,94 zł. Według danych Biura Informacji Kredytowej w Polsce jest ok. 550 tys. kredytów we frankach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rmimr
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
WILGRAF
jaki dochód i na jakiej podstawie w ogóle miałby być ściągany podatek z tego co do końca nie wiadomo jaki będzie miało finalny koszt - to są jakieś jaja totalitaryzmu fiskalnego - nie da się uzyskać zysku w kredycie to nie raty !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane