• rozwiń

Szałamacha: trzeba przestać pobłażliwie traktować fałszowanie faktur

Szałamacha: trzeba przestać pobłażliwie traktować fałszowanie faktur
Foto: Shutterstock Foto: Szef resortu finansów wystąpił na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą

Fałszowanie faktur w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu było dotychczas pobłażliwie traktowane; to musi zostać zmienione - podkreślił minister finansów Paweł Szałamacha.

Szef resortu finansów we wtorek na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą mówił o współpracy z ministrem sprawiedliwości, która rozpoczęła się kilka miesięcy temu i dotyczy "penalizacji procederów fałszowania faktur VAT-owskich". - Wielu z nas spotkało się z sytuacją, w której w internecie można znaleźć ogł", wielu z nas dostaje e-maile, będące próbą wyłudzenia pieniędzy na podstawie faktur wystawionych za rzekomo wykonane usługi - mówił Szałamacha.

Surowe kary

- Niestety dotychczasowa praktyka wymiaru sprawiedliwości powodowała, że tego typu czyny były karane grzywną. Jeżeli porównamy to z karą, która grozi w Polsce za fałszowanie banknotów, gdzie tzw. widełki zaczynają się od 5 lat pozbawienia wolności, to widzimy, że jest zupełna dysproporcja pomiędzy tymi czynami - mówił.

Fałszowanie faktur - wskazywał - w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu jest "pobłażliwie traktowane". - Ta cała filozofia musi zostać zmieniona - podkreślił Szałamacha.

Wszystkie typy podatków

Wskazał jednocześnie, że "jeżeli chodzi o wszystkie typy podatków, to tych danin wpływa więcej niż w roku poprzednim". Wskazał, że nastąpił wzrost wpływów w przypadku podatku akcyzowego oraz podatku VAT.

Podkreślił, że zaawansowanie realizacji deficytu budżetowego jest "bardzo niskie", bo - jak tłumaczył - "po pierwszych 5 miesiącach ten deficyt był zrealizowany jedynie w 1/4". - To jest wynikiem działań, które już zostały podjęte od początku naszego funkcjonowania w Ministerstwie Finansów, ale także działań, które będą wchodziły w życie w następnych tygodniach i miesiącach - wyjaśnił.

Prawo podatkowe

Przypomniał, że "za niespełna 10 dni wejdzie w życie klauzula ogólna obejścia prawa podatkowego"; jak dodał, utrudni ona korporacjom ponadnarodowym tzw. agresywną optymalizację podatkową. - Ideałem byłoby, żeby całkowicie (to - red.) uniemożliwiła - wskazał.

Szałamacha przypomniał także, że 1 sierpnia wejdzie w życie tzw. pakiet paliwowy, którego zadaniem jest likwidacja oszustw dot. podatku akcyzowego i VAT. Jak mówił, oszustwa te powodują straty dla budżetu rzędu 8-10 mld zł rocznie. Minister finansów dodał też, że na komitecie stałym została zaakceptowana głęboka nowelizacja ustawy hazardowej.

- Te działania będą przynosiły pozytywny skutek już teraz. One realizują taką filozofię, w której MF konsekwentnie i dosyć twardo mierzy się z profesjonalistami, czyli częścią podatników, która żyje z tego, że chce świadomie i konsekwentnie oszukiwać budżet pastwa - podkreślał Szałamacha. Jednocześnie - jak wskazywał - drugą częścią tej filozofii jest uproszczenie i ułatwienie działalności tych przedsiębiorców, którzy legalnie wykonują swoją działalność.

Przypomniał, że w czerwcu MF przedstawiło "bardzo pozytywne" wyniki wykonania budżetu za pierwsze 5 miesięcy; za dwa tygodnie przedstawimy wyniki za pół roku - poinformował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jaki Naród Taki Kraj
Ok ma racje ale czy też może pora zająć się przejadaniem, oraz złymi inwestycjami za publiczne pieniądze ?? Dla mnie to też bardzo ważne też przynoszą gigantyczne ubytki. Co pan na to panie Szałamacha ????
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Ciekawe czy w tym półrocznym audycie bedzie coś że Polska przez ostatnie pół roku zadłuzyła sie na 45 mld zł ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane