• rozwiń
  • WIG20 2352.42 +0.28%
  • WIG30 2708.76 +0.34%
  • WIG 60788.46 +0.17%
  • sWIG80 11998.44 +0.48%
  • mWIG40 4263.23 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Miesiąc pustego portfela Polaków. Bierzemy kredyty na potęgę

Styczeń miesiącem pustego portfela Polaków Odtwórz: Styczeń miesiącem pustego portfela Polaków
Styczeń miesiącem pustego portfela Polaków "Źródło: tvn24"

Styczeń jest dla wielu Polaków najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym - powiedziała w TVN24 Katarzyna Płusa z Intrum Justitia, europejskiej firmy specjalizującej się w zarządzaniu wierzytelnościami i windykacji. - To efekt tego, że na święta wydaliśmy więcej, niż planowaliśmy - dodała.

Według firmy windykacyjnej Intrum Justitia styczeń jest najtrudniejszym miesiącem pod względem finansowym.

- Z badań wynika, że tak twierdzi co trzeci Polak i rzeczywiście jest to związane ze świętami, bo aż 40 procent badanych powiedziało, że wydało więcej niż planowało. Co więcej zapożyczyliśmy się. Co trzeci Polak wziął kredyt, aby kupić prezenty - mówiła w TVN24 Płusa.

Jak wynika z przygotowanego przez firmę "Raportu płatności konsumenckich 2017", że co trzeci rodzic czuje presję społeczną, aby kupić dziecku prezent, na który go nie stać.

Jej zdaniem Polacy bardzo chętnie biorę kredyty. - W naszym kraju jest na to przyzwolenie. Aż 47 procent Polaków nie widzi nic złego w tym, aby kupować dobra konsumpcyjne jak telewizory i komputery na kredyt. To jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej, wyprzedza nas tylko Łotwa - mówiła Katarzyna Płusa i dodała, że jednak Polacy też oszczędzają. - Przyznaje się do tego 60 procent Polaków, ale być może zakupy na raty są dla nich łatwiejsze, bo są odroczone w czasie. Łatwiej nam to zaplanować w budżecie - dodała.

Na kredyt

Gość TVN24 BiS mówiła, że rośnie też liczba osób, którzy biorą kredyt np. przez smartfon a takie decyzje są podejmowane bez większej refleksji i pod wpływem chwili. - To bardzo szybka i kusząca forma. Jedna z ankietowanych osób mówiła nam, że to niedobrze, że jest tak duży dostęp do kredytów przez takie formy jak telefon komórkowy, gdzie możemy wziąć pożyczkę przez jedno kliknięcie. W efekcie kredyty biorą osoby, które nie powinny ich brać - wyjaśniła Płusa.

Płusa mówiła, że jeśli mamy problem ze spłatą kredytu, to powinniśmy udać się do banku i próbować negocjować. - Nie wolno chować głowy w piasek. Nie należy brać kolejnych pożyczek. Trzeba rozmawiać i szukać rozwiązania, które będzie dla nas możliwe do spłaty - twierdzi Płusa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane