• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Ubranka bez podatku, ułatwienia dla małych i wyższa kwota. Zobacz, czego rząd nie zrobił

Podatkowe obietnice rządu. Zobacz czego się nie udało zrobić Odtwórz: Podatkowe obietnice rządu. Zobacz czego się nie udało zrobić
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Paweł Blajer mówił o obietnicach rządu dotyczących podatków | Video: Podatkowe obietnice rządu. Zobacz czego się nie udało zrobić

Obniżka podatku VAT z 23 proc. do 22 proc., likwidacja podatku na ubranka dla dzieci, czy obniżka podatku CIT dla przedsiębiorców. To tylko niektóre z obietnic rządu Beaty Szydło. Paweł Blajer przyjrzał się realizacji obietnic, o których mogliśmy usłyszeć w trakcie kampanii.

1. Podniesienie kwoty wolnej

Ważna obietnica o której usłyszeliśmy w trakcie kampanii, to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Przepisy - według TK - nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

- Również projekt prezydenta. Również dotrzymane słowo. W tej chwili ustawa jest po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu skierowana do komisji finansów publicznych - poinformowała premier Beata Szydło podsumowując pierwsze 100 dni funkcjonowania jej gabinetu.

Brakuje jednak jasnej deklaracji, czy takie zmiany czekają nas już w 2017 roku.

2. Obniżka CIT

Podczas piątkowej konferencji szefowej polskiego rządu mogliśmy usłyszeć także o obietnicy dotyczącej obniżki podatku CIT dla przedsiębiorców.

- Projekt 25 lutego został przekazany przez ministerstwo finansów do konsultacji społecznych - mówiła Szydło.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także podatników rozpoczynających działalność.

Zmiany mają być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.

W projekcie zaproponowano także zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Proponuje się m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.

Przewiduje on, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz projekt ustawy autorstwa ministerstwa finansów

3. Obniżka VAT

Inna propozycja o której mogliśmy usłyszeć z ust Beaty Szydło w trakcie kampanii wyborczej dotyczyła obniżki podatku VAT do 22 proc.

- Chcemy wprowadzić prawo podatkowe oparte o trzy "P". Prorozwojowe, przejrzyste, proste. Obniżenie VAT-u do 22 procent, odliczenie pełnych wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia, czyli 100-procentowa amortyzacja, kwartalna zaliczka podatkowa dla wszystkich podmiotów, VAT płacony na zasadzie kasowej, 15 procent podatku CIT dla małych przedsiębiorstw - mówiła kandydatka PiS na premiera podczas lipcowej konwencji programowej w Katowicach.

Podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 proc. do 23 proc. od 1 stycznia 2011 r., w związku ze złą sytuacją budżetu państwa i ryzykiem dalszej destabilizacji finansów publicznych na skutek szybkiego wzrostu długu publicznego. Według obecnych przepisów ma obowiązywać do 31 grudnia 2016 r.

Nie ma jednak jasności co do tego, czy od początku 2017 roku ta stawka wróci do starego poziomu.

4. Likwidacja VAT na ubranka

Z ust ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości mogliśmy także usłyszeć o obniżce stawek podatkowych na ubranka dziecięce do 0 proc.

- Jeśli przez najbliższy rok uda się ograniczyć wyłudzanie podatku, to wtedy można myśleć o dalszych obniżkach i zwolnieniach z podatku VAT, m.in. na ubranka dziecięce - mówił w grudniowej rozmowie z PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk.

Jak na razie rząd nie poczynił jednak w tej sprawie żadnych ruchów.

5. Opodatkowanie dużych sklepów

Mnożą się także pytania dotyczące podatku handlowego.

- Popełniamy błędy, ale wyciągamy wnioski - mówiła w piątek premier Szydło wyliczając błędy, jakie popełniła jej ekipa. Zdaniem premier pierwszy projekt ustawy o handlu bardziej szkodziłby polskim przedsiębiorcom niż pomagał.

- Pierwszy projekt, który był przez nas zaprezentowany okazał się projektem, który nie wypełniał tych założeń, które sobie stawialiśmy. Ale słuchamy Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy na to żeby podatek o hipermarketach zmienić i teraz trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Ten projekt będzie przeformatowany i w najbliższym czasie będzie skierowany do prac sejmowych - zapewniła.

Nowy projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu. Kiedy będzie procedowany? Tego szefowa rządu nie zdradziła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (13)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Blibliblasio
Nie wiedziałam, że wszystko można w 100 dni, naprawdę, to fantastyczne! Niech poprzednicy w takim razie i inni cudotwórcy pokażą jak to zrobić przy starym budżecie, odziedziczonym po wcześniejszej władzy. To zaiste ciekawe.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
taki_tam
Oki doki, poproszę o zestawienie za poprzednie 8 lat rządów nieudaczników z PO, ciekawe ile oni zrealizowali przez 8 lat, a co obiecali w dwóch kampaniach wyborczych, może zrobicie takie porównanie ??
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
Potrzebne Ci to abyś tym mógł się delektować, a może raczej należałoby popatrzeć naprzód ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kiichigo
PO nie było dobrą partią, ale nie możemy ciągle patrzeć na poprzedników. Jest nowy rząd, więc powinien być jak najlepszy. Bo te porównania jedynie dążą do ciągłego usprawiedliwiania rządzących, a jeśli będziemy tak ciągle robić, to nigdy nie ruszymy do przodu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
GRUPA HENOCHA Warszawa
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PawełŚ
Panie redaktorze. Jak rząd ZROBIŁ więcej? Jaki rząd dotychczas dał na program prorodzinny 22 mld zł rocznie? Platforma Obywatelska chce dać 40 mld zł. Racja. Ale kto w taki program obecnie uwierzy? Młodzież KOD-owska?
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane